MHK Başkanı Zekeriya Alp'ten 'Zorlu' açıklaması

MHK Başkanı Zekeriya Alp'ten 'Zorlu' açıklaması

MHK Başkanı Zekeriya Alp, Süper Lig'de ilk yarıyı değerlendirdi. Alp ayrıca Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ile Zorlu'da yaptığı görüşmenin detaylarını aktardı.

İşte Zekeriya Alp'in açıklamaları:


"Bizim basın toplantısı yapmama kararımız farklı bir algı oluşturdu. Bugün bir arada olmanın faydalı olacağını düşündük. Sayın Nihat Özdemir başkanlığında oluşan TFF’de 4 Temmuz tarihinde MHK’ye atandık. Verdikleri destek için teşekkür ediyoruz. Hakem camiasına hizmet etmiş kurul arkadaşlarımızla birlikte çalışmalara başladık. 6 ay gibi bir sürede görülmeyen birçok işe imza attık. Bunları paylaşmak istiyorum.


'Uilenberg ile anlaşma yaptık'


Uilenberg ile anlaşma yaptık. Önemli isimlerle eğitim kadromuzu güçlendirdik. Eğitim kadromuzdaki arkadaşlarımızla birlikte bireysel koçlar adadık. Maç izleme çalışmaları hakemlere ciddi bir katkı sağladı. Genç hakemlerin takibini sağladık. VAR sisteminin ikinci yılında çok önemli bir proje gerçekleştirdik.


'İlk yarıda VAR'dan 738 pozisyon kontrol edildi'


Bazı hakemlerimiz yaş haddinden dolayı kariyerlerinin sonuna gelecekler. Bu yüzden genç hakemlerimize önem verdik. Geleceğe dönük genç hakemlere önem veriyoruz. Yeni bir jenerasyon hazırlıyoruz. Az görev alan hakemlerimizi kazanma yolunda adımlar attık. Her maçın altından kalkacak daha geniş hakem havuzunu oluşturacağız. Hakemlerimizin kişilikleri rencide edecek hiçbir harekete taviz vermeyeceğiz. VAR sistemi adaleti sağlamak için getirildi. İki yılda geldiğimiz nokta olumlu. Avrupa'nın birçok ülkesinde VAR kaosu yaşanıyor. Yeni bir sistem daha yerleşmedi. İlk yarıda VAR'dan 738 pozisyon kontrol edildi. Hakemlerimiz bu yıl gereksiz VAR incelemesinden vazgeçti. VAR'a başvurma konusunda UEFA standartlarına doğru ilerliyoruz. Sistemi kullanma konusunda da önemli adımlar atıldı. Oyunun soğuması problemini çözemedik. 


"Futbolun tüm paydaşları destek vermeli"


Ülkemizde hakemlik yapmak çok zor bir görev. Ne acıdır ki futbola gelen teknolojiyle hakemleri daha da tartışılır hale getirdik. Sosyal medyada senaryolar üretildi. Çizilen çizgide bile kusur aradık. Herkesi mutlu edecek kural mı icat etmek gerekiyor. Hakemlerimizin başarısı futbolun tüm paydaşlarının desteği ile mümkün.

Zorlu'daki görüşmenin sebebini açıkladı


Zorlu'daki görüşmede benim bulunmamın sebebi, kamuoyuna yansıyan ve hakemlerle ilgili şikayetlere dair orada bulundum. Fenerbahçe Başkanı Sayın Ali Koç ve Semih Özsoy'la yaptığımız görüşmelerin sebebi, "Kural hatası, penaltı" gibi konulardı. Alanyaspor maçında Fenerbahçe'nin kural hatası başvurusu olmuştu. Biz de neler yaptığımızı kendilerine anlattık. Kural hatası olmadığını anlattık. Gazeteci arkadaş aradı, Fenerbahçe başvuru yapmamıştı ve ben de görüşümü söyledim. IFAB'ın konuya bakışı soruldu. Elimde IFAB'dan gelen mailini Türkçesi ve İngilizcesi vardı. IFAB'dan gelen görüşü okudum ve kural olmadığını açıkça belirtiliyordu. Taçla ilgili kural hatası olmadığı için sorulmaya gerek olmadığını Semih Özsoy'a anlattım.


'Her hafta her hakeme maç verme şansımız yok'


43 hakemimiz var. Bir hakeme her hafta maç verme şansını yok. Zaman içerisinde çok iyi maç yönetmişse ödül olarak bir sonraki hafta maça veriyoruz. Atama sistemini anlattım. Hakemlerin bir sonraki hafta VAR'da görev aldığını söyledik. Bunu düşünememişler. Her hafta maç verdiğimizi düşünmüşler, konu bundan ibaret. Bu anlattıklarımdan sonra sayın Ali Koç ikna oldu ve teşekkür etti. Ben Zekeriya Alp olarak TFF Başkanımız Nihat Özdemir olduğu müddetçe herkesle her yerde görüşürüm. Adaletin mekanı olmaz.

"Derbiden sonra 5 hakemle de konuştuk"


Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi sonrası 5 hakemle de konuştuk. Otorite zaafına uyarmamıza rağmen yapılmadığı için bu pozisyonları rutin olarak değerlendirdik. Biz hakemlerimizle pozisyonları tartışırız, değerlendiririz. Baskı, cezalandırma olarak yansıtıldı. Hakemlerimizle her mekanda görüşebilirim. Bunun için hiç kimseden izin almam, talimat almam."


MHK Başkan Vekili Oğuz Sarvan: "Önümüzdeki seminerde haklı itirazı talebi değerlendirip penaltıda kalecinin çizgideki hareketine bakarak karar verecekler. Hakem konusunda homojen olamıyoruz. Daha tecrübeli hakemler daha önemli maçlarda görev yapmak durumunda oluyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS