Şekip Mosturoğlu: "TFF, Halis Özkahya ile ilişiğini kesmeli"

Şekip Mosturoğlu: "TFF, Halis Özkahya ile ilişiğini kesmeli"

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) hakem Halis Özkahya ile ilişiğini kesmesi gerektiğini söyledi.

Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi 'nde kulüp başkanı Aziz Yıldırım'la birlikte basın toplantısı düzenleyen Şekip Mosturoğlu, 3-2 yenildikleri Beşiktaş derbisini yöneten hakem Halis Özkahya'nın hatalı kararlar verdiğini ve geçmişte de kendi müsabakalarında benzer hataları olduğunu savundu.


TFF kurullarının son dönemde Fenerbahçe aleyhine kararları olduğunu ve hakem Halis Özkahya'nın da durumdan vazife çıkardığını savunan Mosturoğlu, "Benim tavsiyem, TFF'nin Halis Özkahya ile vedalaşması, ilişiğini kesmesidir. Çünkü bu tutumu devam edecektir ve bundan sonra benzer kararları olmayacağının garantisi yoktur" dedi.


Aziz Yıldırım'dan çarpıcı açıklamalar


Hakemlerin son yıllarda sıkça hata yapmasını, terfi sisteminin bozulmuş olmasına bağlayan sarı-lacivertli yönetici, şöyle devam etti:


"Uzun yılardır Süper Lig kadrosunda bulunan ve 1 maç yönetmemiş hakemler var. Örneğin, UEFA maç gözlemcisi Hasan Ceylan'ın oğlu Hakan Ceylan, 7-8 yıldır maç yönetmemiştir ve kadrolu 4. hakemdir. Terfi sistemini bozan bir başka husus, 4'er yıllık yapılan profesyonel hakemlik sözleşmeleridir. Özel hukuka tabi olan bu sözleşmelerle 4 yıl garanti verilmiştir. Bu uygulamayı UEFA'nın da doğru bulmadığını biliyorum. Ayrıca, TFF danışmanı Jaap Uilenberg'in durumu da düşündürücü. UEFA ve FIFA'nın hakem komitelerinde görev alan bu kişinin, TFF'de ücretli danışman olması da ayrı bir konu. Bu kurumlara yönelik tartışmaların bulunduğu bir dönemde Uilenberg'in durumu da izaha muhtaçtır."


TFF Merkez Hakem Kurulu'nun tartışmalı uygulamaları bulunduğunu dile getiren Mosturoğlu, FIFA hakemliği düşen Tolga Özkalfa'nın sonradan yeniden listeye girmesini, Jaap Uilenberg'in dişçisi olmasına bağlarken, profesyonel hakem tercihlerinin de tartışmalı olduğunu savundu.


Fırat Aydınus ve Bülent Yıldırım'ın FIFA listesinden çıkarılmalarına rağmen, profesyonel sözleşme imzaladıklarına dikkati çeken sarı-lacivertli yönetici, "FIFA kokartlarını kaybetmişken, Türkiye'de elit hakem kategorisinde değerlendirilmişlerdir. UEFA, koşu testini geçemediği için Halis Özkahya'nın maçını geri almıştı. Derbi öncesi bu testi geçti ve tekrar maç aldı. Yine geçemeseydi, UEFA maç vermeyecekti ama MHK, Türkiye'nin en önemli maçına onu atamış olacaktı. Hakemlik camiasıyla ilgili inanılmaz söylentiler bizlere kadar gelmektedir. Genç hakemlerin önü açılmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.


Derbiyi Beşiktaş'ın kazandığını ancak hakem kararlarının buna gölge düşürdüğünü belirten Mosturoğlu, "Kendilerini tebrik ediyoruz ama hakem hataları buna gölge düşürmedi mi? Eğer çok mutlularsa, diyecek bir şey yok. Aynı şeyler başlarına geldiğinde, 'niye geldi?' demeyecekler o zaman" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS