hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Şike soruşturmasında 8 tahliye

  Şike soruşturmasında 8 tahliye
  expand

  Şike soruşturması kapsamında tutuklu bulunanlardan aralarında Tayfur Havutçu, İbrahim Akın ve Serdal Adalı'nın da bulunduğu 8 kişi tahliye edildi. Tahliye kararına “Atılı suçun mahiyeti, mevcut delil durumu, tutuklulukta geçen süre ve yasanın değişmesi" gerekçe gösterildi.

  İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, davaya ilişkin tensip incelemesini tamamladı. Mahkeme 8 kişinin tahliyesine hükmetti.

  Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 8 kişinin tahliyesine ilişkin kararında, 6250 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un da göz önüne alındığını bildirdi. Göz önüne alınan diğer gerekçeler ise "atılı suçun mahiyeti" ve "mevcut delil durumu" olarak bildirildi.
  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Beşiktaş Jimnastik Kulübü(BJK) yöneticisi Serdal Adalı ve teknik direktörü Tayfur Havutçu, eski Diyarbakırspor Başkanı Abdurrahman Yakut, BJK Protokol Müdürü Ahmet Ateş, sözleşmesi fesh edilen Eskişehirspor sportif direktörü Ümit Karan, futbolcular İbrahim Akın, İskender Alın ve Korcan Çelikay'ın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyetini, mevcut delil durumunu, ayrıca 6250 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'u göz önüne alarak tahliyelerine hükmetti.

  Tahliye kararı oybirliğiyle yapıldı. Serbest bırakılanlara yurtdışına çıkış yasağı da konuldu.

  Cezaevinden çıktılar

  Mahkemenin tahliyelerine hükmettiği, Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK) yöneticisi Serdal Adalı ve teknik direktörü Tayfur Havutçu, eski Diyarbakırspor Başkanı Abdurrahman Yakut, BJK Protokol Müdürü Ahmet Ateş, sözleşmesi fesh edilen Eskişehirspor sportif direktörü Ümit Karan, futbolcular İbrahim Akın, İskender Alın ve Korcan Çelikay, cezaevinden çıktı.

  Kulüp yöneticilerinin yanı sıra tutuklu bulunan isimlerin yakınları ve avukatları ile Beşiktaşlı taraftarlar Metris Cezaevi önünde toplanarak uzun süre tahliye edilenleri beklediler. Cezaevine Beşiktaşlı futbolcular Rüştü Reçber ve İbrahim Toraman ile Tayfur Havutçu'nun eşi Neslihan Havutçu ve tahliye olan diğer isimlerin aileleri ve yakınları da geldi.

  Beşiktaşlı taraftarlar uzun bir süre Serdal Adalı, Tayfur Havutçu ve Ahmet Ateş lehine tezahüratta bulundular.

  Tahliye kararı verilen 8 kişi saat 21.00'e gelirken tek tek cezaevinden çıkmaya başladı. İlk çıkan isim kaleci Korcan Çelikay olurken, Tayfur Havutçu eşi ve yakınlarıyla birlikte cezaevinden ayrıldı.

  Taraftarlar teknik direktör Havutçu'yu gördükleri anda tezahüratlarını artırırken, Beşiktaş Teknik Direktörü de taraftarların sevgi gösterilerine el sallayarak karşılık verdi. Beşiktaş Kulübü yöneticisi Serdal Adalı, diğer isimlerden farklı bir kapıdan çıkış yaptı. Adalı cezaevi çıkışında Tayfur Havutçu'nun yanına giderek kısa bir süre görüştü.

  Bu arada tahliyesi yapılan kişilerle onları cezaevi içine girip bekleyen yakınları arasında duygusal anların yaşandığı, tahliye edilenlerle yakınlarının birbirlerine sarılarak uzun süre hasret giderdikleri, gözyaşlarını tutamadıkları öğrenildi.

  Yoğun ilgi nedeniyle cezaevinden ayrılmakta zorlandılar

  Serdal Adalı, Tayfur Havutçu ve Ahmet Ateş Beşiktaşlı taraftarların yoğun ilgisi nedeniyle cezaevinden ayrılmakta zorlandılar.

  Tahliyelerin ardından otoparkta araçlara bindirilen bu isimler, taraftarların araçların önünü kesmesi nedeniyle uzun süre cezaevi önünde kaldılar.

  Teknik direktör Havutçu, içinde bulunduğu aracın üstündeki açık bölümden dışarıya çıkarak taraftarları selamladı.

  Beşiktaşlı taraftarlar, BJK Protokol Müdürü Ateş'e de sevgi gösterilerinde bulundular.

  Aracını cezaevi otoparkına çekemeyen kaleci Rüştü ise ezilme tehlikesi yaşadı. Cezaevinden yürüyerek çıkan Rüştü bir anda taraftarların arasında kalırken, aracına gitmekte zorlandı. Beşiktaşlı taraftarlar kaleci Korcan Çelikay ile Ümit Karan'a tepki gösterdiler.

  Bu arada Beşiktaşlı futbolcu İbrahim Toraman yaptığı açıklamada, "Çok mutluyuz. Serdal Adalı, Tayfur Havutçu ve Ahmet Ateş tekrar aramıza katıldılar. İnşallah camiamıza hayırlı olur. Bizim için çok güzel" dedi.

  Öte yandan, tahliyelerin beklendiği sırada dışarıdaki taraftarlar ile cezaevi alanı içindeki lojmanda Beşiktaş bayrağı asan iki Beşiktaş taraftarı karşılıklı tezahüratta bulundular.

  Havutçu: "Çok mutluyum"

  Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu, bugün tahliye olmasının ardından ilk kez DHA'ya konuştu. Tahliyesinin ardından evine giden Tayfur Havutçu, evinin önünde DHA'ya kısa bir açıklama yaptı. Tahliye olduğu ve ailesine kavuştuğu için mutlu olduğunu söyleyen Havutçu, önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı yapacağını ve merak edilen bütün sorulara cevap vereceğini söyledi. Öte yandan Tayfur Havutçu'yu evinde ilk ziyaret edenler arasında Siyah-beyazlı futbolculardan İbrahim Toraman ve Rüştü Reçber yer aldı.

  Seyir yasağı kalkanlar

  Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, futbolda şike iddialarına ilişkin davada, aralarında İbrahim Akın, Tayfur Havutçu, Emmanuel Chinenye Emenike, Ümit Karan'nın da bulunduğu 28 kişi hakkındaki seyirden yasaklanma cezasının kaldırılmasına hükmetti.

  İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, davaya ilişkin tensip incelemesini tamamladı.

  Buna göre, İbrahim Akın, İskender Alın, Tayfur Havutçu, Ümit Karan, Korcan Çelikay, Cengiz Demirel, Doğan Ercan, Emmanuel Chinenye Emenike, Fatih Akbaba, Gökçek Vederson, Halil Köntek, Hikmet Karaman, Kenan Yaralı, Levent Eriş, Mahmut Boz, Mehmet Boz, Mehmet Şen, Murat Öztürk, Mustafa Ulaş Ortakaya, Serdar Berkin, Serdar Kulbilge, Sezer Öztürk, Şükrü Ongan, Tuğrul Çağrı Üzer, Zafer Önder İpek, Faruk Yaşar, Sercan Yıldırım ve Murat Şahin hakkında 6222 sayılı yasanın 18. maddesi gereğince seyirden yasaklama kararına karşı yapılan itirazları kabul eden mahkeme heyeti, adı geçen sanıklarla ilgili seyirden yasaklanma koruma tedbirinin kaldırılmasına hükmetti.

  Seyir yasağı devam edenler

  Mahkeme heyeti, aralarında Aziz Yıldırım, Olgun Peker, Serdal Adalı'nın bulunduğu 40 kişi hakkında seyirden yasaklanma koruma tedbirinin devamına karar verdi.

  Sanık Emmanuel Chinenye Emenike'nin yurt dışına transfer olduğundan yurtdışındaki adresi tespit edilerek bulunduğu ülkeden istinabe suretiyle sorgu ve savunmasının yapılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, Türkiye Futbol Federasyonuna müzekkere yazılarak sanıklar Haldun Şenman, Sami Dinç ve Talat Emre Koçak'ın suç tarihlerinde federasyonda görevli olup olmadıkları, menajerlik sınavı ile ilgili gönderilen soruların kime ne şekilde gönderildiği, soruların gönderildiği kişiler arasında söz konusu şahısların bulunup bulunmadığı ve soruların tercümesinin ne şekilde yapıldığı hususlarının araştırılarak mahkemeye bilgi verilmesinin istenilmesini öngördü.

  Beşiktaş Jimnastik Kulübü yöneticisi Serdal Adalı ve teknik direktörü Tayfur Havutçu'nun da aralarında bulunduğu 8 kişi, hakkında yurtdışına çıkış yasağı koyarak tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, aralarında Olgun Peker, Aziz Yıldırım, Mehmet Şekip Mosturoğlu, Mecnun Otyakmaz ve Bülent Uygun'un da bulunduğu 23 sanığın üzerlerine atılı suçun yasal yaptırımı olan sevk maddelerinin alt ve üst sınırları, atılı suçun niteliği, delilleri karartma ihtimalinin bulunması ve bu nedenle koruma tedbirlerinin de uygulanması yeterli olmayacağından tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

  Mahkeme heyeti, 401 sayfadan oluşan iddianamenin mahkeme huzurunda okunması için TRT İstanbul Bölge Müdürlüğüne yazı yazarak 2 spikerin görevlendirmesini de istedi.

  Heyet, sanıklar Aziz Yıldırım ve Serdar Adalı'nın aralarında bulunduğu 7 kişinin, mahkemenin, "görevsizlik", "tefrik" ve "yetkisizlik" kararı verilmesi taleplerini, sanıklar hakkında düzenlenen iddianamede üzerlerine atılı örgüt iddiasını kanıtlayan unsurlar ve eylemlerin mahkeme dosyasında bir bütün halinde değerlendirilmesinin hukuki yarar

  Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener'in stada giriş yasağı ise kalkmadı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow
  Duruşma tarihi ve yeri de kesinleşti

  Futbolda şike iddialarına ilişkin 31'i tutuklu 93 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması, 14 Şubat 2012 tarihinde Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde yapılacak.

  İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın ilk duruşmasının 14 Şubat 2012'de Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılmasını kararlaştırdı.

  Yıldırım Demirören de mutlu

  Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören; Serdar Adalı, Tayfur Havutçu ve Ahmet Ateş'in tahliye haberini, Londra'ya gitmek üzereyken DHA'dan öğrendi. Demirören, "Onlar içirede biz dışarıda acıyı çektik, sevincimiz sonsuz. Camiamıza Allah hiçbir zaman böyle bir durum yaşatmasın" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Beşiktaş'ın Onursal Başkanı ve Havutçu'nun dayısı Süleyman Seba, yeğeninin tahliyesini telefonda duyar duymaz, "Allah'ıma çok şükürler olsun" dediği ve telefonunu kapattığı öğrenildi. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow