Son dakika... Galatasaray Başkanı Cengiz'den açıklamalar

Son dakika... Galatasaray Başkanı Cengiz'den açıklamalar

Son dakika... Galatasaray Başkanı Cengiz'den açıklamalar

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in, GS TV'de "Gündem Özel" programında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mustafa Cengiz'in açıklamaları:

""Galatasaray, bir his takımı. Birbirini sevenlerin takımı. Rakibe çatarak, bir yere gelebilir miyiz? Bence gelemeyiz. Her başkan adayının kendi stratejisi vardır, stratejisini benim üstüme kurmuştur. Ben aday değilim dedim, inanmadılar. Değilim. Tabii ki bana çatabilirler. Ciddi bir şey varsa onu düzeltirim. Yok köfte dedi, yok Galatasaray etiği dedi. Ne Galatasaray etiği ya! Galatasaray başkan adaylarına haksızlık yapmaya hakkım yok. 3.5 senedir bu zihniyetle çalışıyorum demeyeceksin. Nerede neyi yönetemedik. Avrupa'da başarılı olamadık. Bunu eleştir. Yerimden kalkamadım. Soyunma odasına gitmem. Hayatımda bir kere soyunma odasına gittim. Onda da hocaya sordum."

"Eski bir çalışanın sözlerini üzülerek gördüm. Alkol bütün kötülüklerin anasıdır. Eğer sen ayrıldığın yer hakkında kötü konuşursan, bir daha işe giremezsin başka yerde. Ben şahsen almam böyle birini. Seçilecek başkana en önemli uyarım; bir söz vardır adamı yezid diye öldürürler, şehit diye gömerler. Buna hazır olsunlar. Yapamayacağınız vaatleri vermeyin. Vaatlerin maliyeti sıfırdır. Bizim her şeyimiz meydanda. Hatta fazla şeffafız. SPK bizi uyarıyor. Adamın ne verdiği belli, ne vadesi belli, kesinlikle limit aşıyor fakat lisans alıyor. Şoktayız. Ben nasıl geçildiğini biliyorum ama burada söyleyemem."

"Sakladığımız hiçbir şey yok. Ben diyalektikten de bahsediyorum. Tarihin en iyi denetleme kurulu bizde. Bu adamları denetimsizlikten ibra etmediler. Bilinçli ibrasızlık verenlere çok üzüldüm. Birbirimizi eleştirirken, cam kulelerde oturduğumuzu unutmayalım. Teknokent'i yapamadık, kapalı salonu yapamadık, adayı yapamadık, Kemerburgaz'ı yapamadık. Bunlar vaatlerimdi benim. Ama yapacağız."

"Beni Avrupa'daki başarısızlıklarımız çok üzdü. Çok ciddi gelir elde edecektik, edemedik. G.Saray bütün dünyada çok değerli marka. Atatürk ve İstanbul'dan sonra dünyadaki en büyük Türk markası Galatasaray. 3.5 senedir her gün Kemerburgaz'la uğraşıyorum. Mayıs sonuna kadar 170 milyon TL gerekiyor. Ben kimseyi suçlamıyorum. Sürekli ertelemişler. Ben buna karşıyım. Şimdi sağ olsunlar loca aldılar. Gitmemelerine rağmen iptal etmediler. UEFA Başkanı Ceferin'i çok severim. Gizli yazışmalarımız vardır. Avrupa Süper Lig'i hakkında da gizli yazışmalarımız oldu ama aramızda kalacak."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Benim başkanlığa aday olmamamın tek nedeni sağlık. Ben rahatsızım. Benim hala aday olmam için ısrar edenlerden bin kere özür dilerim. Yönetim ve dernek toplantımız var. Yüzde 100 oğlum götürüyor. Ben olmadığım zaman oğlum oluyor. Tam zamanlı olacaksınız. Hem işimi yürüteyim hem Galatasaray'ı yöneteyim olmaz öyle."

"Keşke yapmasaydık dediğiniz bir transfer oldu mu?" şeklindeki soruya "Falcao. Daha ortada F yokken sosyal medyada bir organizasyon başladı. Menajerleri iyi çalışıyor. Yönlendiriyorlar taraftarları. Sosyal medya da bir olgu. Olsun 14, olsun 44 yaşında fark etmez. Demokrasi açısından güzel bir şey. Başlıyorlar bilinçli olarak yönlendirmeye. Falcao'yu kim istemez? Değerli değerli bir karakter. 70 bin kişi toplandı onun için. Basın ekspres yolu kilitlendi. Şimdi önümüze Falcao transferi yeniden gelse sıkı pazarlık yaparım."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Futbolcularımıza son maçta bozuldum. Rizespor'a yenildik. Bazı oyuncuların sahaya kendini vermemesi ağrıma gitti. Ben asla futbolcularıma şerefsiz demedim. Tam tersine onları onore ettim. Yapmayın arkadaşlar. Köfteler gibi oldu, tam okuyun benim dediğimi. Üzülüyorum, dediğimi çarpıtmayın. Beni yüzlerce arayan oldu. Ama ben bunu demedim, demem, bana yakışmaz. Sağ olsun Gedson bir oyun oynadı. Ölümüne oynadı çocuklar."

"Tüm adaylara eşit mesafedeyim. Desteklediğim başkan adayı yok. Cumaya kadar bakayım. Mevlam neylerse güzel eyler. En eski tanıdığım isim Yiğit Şardan. Benim eski tribün arkadaşım. Benim 17 çalışma arkadaşım, Yiğit Şardan'ın listesinden aday. Dışardan bakınca sanki bizim devamımız gibi gözüküyor olabilir. Yiğit Bey olaya biraz geç dahil oldu. Ben bir şey demedim, benim çalışma arkadaşlarıma talepte bulunmuş. Kendisi beni tanımıyormuş ama..."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"UEFA şu an benim konuşmamı izliyor, seçim sürecimizi izliyor. Haberiniz olsun UEFA şu an izliyor bizi. Çatışmaya girersek, başımız belaya girebilir. UEFA ile kısıtlamanın 1 sene erken kalkması için görüşmelerimiz sürüyor. Henüz bitmiş bir şey yok. Biz de insanız beni mermer, taş zannediyorlar. Ben buraya niye geldim, kimse düşünmüyor. Ekibimin yüzde 70'ini değiştirdim, sağolsun yüzde 90'ından eleştiri gelmedi. İlk yönetimime de çok teşekkür ediyorum. İkinci yönetim tepki yönetimi değil. 2525 oy tepki mi? Şimdi G.Saray kendini test edecek. Mümkün olduğunca her basket ve voleybol maçına gittim. Ne kadar cüzi ücrete oynadıklarını biliyorum. Her branşta başkan gelince çok etkilendiklerini gördüm. Engelli ve su topuna gidemedim. Ona üzüldüm."

"Ben kendime değil bize oy veririm. Denetimi, sicili, haysiyet divanı ile birlikte bütünüz. Camia olarak bütünüz. Ağır eleştirilere rağmen başarılı buluyorum."

"Florya ile temasım Abdurrahim Albayrak. Belki serzenişte bulunmuşumdur. Bunu Albayrak'ın dışına kim ulaştırıyor, bilmiyorum. Ben hocama güç ve destek için bir kere geldim. Eski bir çalışan vardı, 'çattık belaya' demişler benim için. Ailemin de odasına kapıyı çalmadan girmem. Yemin ederim şok oldum. Ben ne gün gelmişim. Hangi gün otobüs hangi gün uçak. Ayıp değil mi ya? G.Saray kültürü bu mu ya?"

"Bir şey söyleyemezsem, içime atarsam patlarım. Şu an teknik direktörsüz çalışmasını tabii ki doğru bulmuyorum. Fatih Terim var iken asla ikinci teknik direktörle görüşmedim. Ben yalan söylemem. Okan Buruk'la telefon görüşmesi bile yapmadım, yapmam. Hocaya ayıp. Mustafa Denizli benim 30 yıllık arkadaşım. Fenerbahçe'ye gittiğinde aramız biraz bozuldu."

"Eğer hoca benim için düşman derse, ben onunla çalışmam. Çalışamam. Siz bunu kaldırabilirsiniz ama ben kaldıramam. Hoca aç bana sor, bunu bunu sen mi söyledin diye bir sor. Neden gidip de kamuoyuna açıklıyorsun kardeşim, hocam? Eğer ben bu düşman lafına karşılık vermezsem, Galatasaray Başkanlık makamı biter. Fatih hocaya da zarar verir. 'Hocayla imzalamayacağım' dedim. Ben ay başına kadar da bekledim. Hoca da opsiyonu imzalayıp bana göndermedi. Bu da haysiyetli bir davranıştı, teşekkür ederim. G.Saray başkanlık makamını benim üzerimden yıpratmayın. Beni ihraç edeceklermiş, ibra etmeyeceklermiş! Alnıma nişan olur"

"Beni ihraç edeceklermiş, ibra etmeyeceklermiş! Alnıma nişan olur. Yiyemeyeceğiniz lokmayı ısırmayın, boğazınızda kalır! Başkan adaylarına söylemiyorum bunu, genel. Bütün başkan adayları arasında en çok ceza alan ve para ödeyen benim. Ama yazıyorlar 'pısırık başkan' diye. TFF'ye yağ çekiyormuşum. Alın işte ortada. En çok ceza alan benim."

"TFF çoğu duruşunda çok haklı ve dik. Hala da dik duruyorlar. MHK başkanı Serdar Tatlı'ya çok güveniyorum. Ama sen duygularını işine karıştırırsan ben orada dur derim!"

"Billong olayı ile ilgili TFF'ye başvurduk. Mahrem olduğu için giremedik. TFF'den haber alan yayıncı kardeşimiz bunu flu da olsa açıkladı. 3-4 sayfa delilleriyle birlikte gönderdik. Yoksa uluslararası alanda başvuracağız dedik. Beşiktaşlıların hakkıyla ve şerefiyle yürüdüğünü biliyorum. Onların yönetimi hata yapıyorsa ortaya çıksın. Diğer galibiyet alan takımlara hakarettir. "Beşiktaş yaptı" demem. Ben yapmadığıma eminim."

"Belhanda'yı gönderdiğime asla pişman değilim. Biz G.Saray'da kaos yaratmak istemiyoruz. Belhanda ve Feghouli bizi FIFA'ya verdi. Biri doğrudan diğeri dolayısıyla vereceklerini söyledi. Eleştirdiğimiz Falcao bile indirim yaptı. Sen taraftara hareket çek, taraftara küfret. Asla pişman değilim, en doğru yaptığım işlerden biri."