Son dakika... UEFA Sıralaması'nda bir basamak daha geriledik

Son dakika... UEFA Sıralaması'nda bir basamak daha geriledik

Son dakika... UEFA Sıralaması'nda bir basamak daha geriledik

Türkiye, 2022 UEFA Ülkeler Sıralaması'nda 20. sıraya kadar geriledi. Sıralamada altımızda olan Norveç, Bodo/Glimt'in Roma'yı 2-1 yenmesi sonrasında 3 basamak yukarı çıkarak 17. olurken, bu durumla beraber Türkiye 20. sıraya geriledi. Bu sıralama sonrasında Türkiye sezonu 20. sırada tamamlamayı garantiledi. Gelecek sezon Avrupa kupalarında hiçbir takımımız önemli bir puan kazandıracak başarılar elde edemezse büyük bir tehlike Türk takımlarını bekliyor olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son yıllarda Avrupa'da aldığımız başarısız sonuçların faturasını ağır olarak ödemeye başlıyoruz. Bu sezon Beşiktaş 'ın Şampiyonlar Ligi gruplarından puan alamaması; Trabzonspor'un Konferans Ligi Play Off turunda Roma ile eşleşmesi ve elenmesi; Sivasspor'un 2. ve 3. turu geçtikten sonra play off'ta Kopenhag'a kaybederek Avrupa'ya veda etmesi; Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi grubunu 3. tamamlaması ve Konferans Ligi'nde Slavia Prag'a kaybetmesi sonrasında ülke puanına pek bir katkı sağlayamadık.

Bodo Glimt 2-1 Roma MAÇ ÖZETİ

Bodo Glimt 2-1 Roma MAÇ ÖZETİ

Galatasaray'ın çabası fayda etmedi

Bu konuda Galatasaray önemli bir başarı örneği göstererek UEFA Avrupa Ligi'nde grubunu mağlubiyet almadan tamamladı. Sonrasında Barcelona deplasmanından 0-0'lık eşitlikle ayrıldı. Ancak Nef Stadı'nda Katalanlara talihsiz bir şekilde kaybederek Avrupa'ya veda etti. Süper Lig'de istedikleri yerde olmasalar da Avrupa'da ülke puanı açısından başarılı bir performans sergilediler.

Bodo, Roma'yı devirdi, sıralamada üstümüze çıktı

Ancak bu çabalar da fayda etmedi. UEFA Ülke Sıralaması'nda Türkiye, 19. sıradan 20. sıraya geriledi ve sezonu burada bitirmeyi garantiledi. Bu gerilemede, UEFA Konferans Ligi'nde bu akşam oynanan Bodo/Glimt - Roma maçının büyük bir etkisi vardı. Türkiye gelecek sezonu da 15'in üstünde tamamlarsa 2023-2024 sezonunda Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan katılamayacak ve 5 takım yerine 4 takım mücadele edecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Buna göre Avrupa kupalarına katılımda son durum şu şekilde oluşacak:

Ülke sıralamasında altımızda yer alan Norveç'in takımı olan Bodo/Glimt, yine bir sürprize imza atarak sahasında İtalyan devi Roma'yı 2-1 mağlup etti. Bodo'nun bu başarısı sonrasında Norveç, sıralamada 20'den 17'ye kadar yükseldi.

İşte dün akşam oynanan karşılaşmaların ardından oluşan sıralama

(Fanatik)