UEFA'da kritik toplantı

UEFA'da kritik toplantı
Etik kurulunun kararının ardından Platini'nin büyük bir darbe aldığını ve başkanlık şansının azaldığını düşünen Independent gazetesi spor yazarı Sam Wallace, birçok ismin yolsuzlukla suçlanması nedeniyle UEFA ve FIFA'yı kimin yöneteceğini bulmanın en büyük sorun haline geldiğini düşünüyor. 90 günlük men cezasının ardından İngiltere Futbol Federasyonu'nun Platini'nin arkasında durmasının dikkati çektiğini belirten Wallace, "Platini'nin FIFA'nın başına gelebileceğine inanmıyorum ama İngiltere Futbol Federasyonu şimdilik arkasında duruyor" yorumunu yaptı. Dünya futbolunu yönetenlerin bir kısmının FIFA'nın geleceğini Platini'nin ellerine bıraktığını ifade eden BBC Radyo 5 spor muhabiri Richard Conway ise 60 yaşındaki spor adamının, dünkü kararın ardından başkanlık yolundaki şartlarının tamamen değiştiği değerlendirmesini yaptı.

UEFA Başkanı ve FIFA Başkan Yardımcısı Michel Platini'ye 90 gün futboldan men cezası verilmesi sonrasında, Platini'nin geleceği ve 26 Şubat'ta yapılacak FIFA başkanlık seçiminin ertelenmesi taleplerinin değerlendirilmesi beklenen UEFA'daki olağanüstü toplantı başladı.

UEFA İcra Kurulu'nun olağanüstü toplantısında, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören'in de aralarında bulunduğu UEFA'ya üye 54 ülkenin federasyon başkanları, İsviçre'nin Nyon kentindeki genel merkezde bir araya geldi.


Toplantıya FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik de katılıyor. FIFA Başkan Vekili Issa Hayatou ise FIFA'yı temsilen toplantıda yer alıyor.


Platini, futboldan men edildiği için toplantıya katılamıyor. Diğer yandan UEFA, Platini yerine bir vekil atamadığı için toplantıda UEFA Başkan Vekili de bulunamıyor.


UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, toplantılar sonrasında alınan kararlar ve gelişmeler hakkında bu akşam TSİ 19.00'da basın toplantısı düzenleyecek. UEFA İcra Kurulu'ndan daha önce yapılan açıklamada, Platini'ye güvenildiği belirtilmişti.


FIFA Etik Kurulu, 8 Ekim'de FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter, UEFA Başkanı ve FIFA Başkan Yardımcısı Michel Platini ile FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'ye 90 gün futboldan men cezası vermişti. Açıklamada, verilen 90 günlük men cezalarının 45 günü aşmayacak şekilde uzatılabileceği de belirtilmişti.  


Blatter, Platini ve Valcke, bu süre içinde ulusal ve uluslararası düzeyde hiçbir futbol organizasyonunda yer alamayacak.


ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri, rüşvet aldığı ve kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez FIFA Başkanlığı'na seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.


 FIFA'nın yeni başkanının belirleneceği olağanüstü seçim kongresi, 26 Şubat 2016'da yapılacak. Suçlamalara adı karışan Platini de başkan adayları arasında yer alıyor.


Rocha ABD'ye iade edilecek


 İsviçre, rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltında bulunan eski FIFA yetkilisi ve eski Nikaragua Futbol Federasyonu Başkanı Julio Rocha'yı, ABD'ye iade edecek.


İsviçre Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İsviçre'de gözaltında bulunan eski FIFA yetkilisi ve eski Nikaragua Futbol Federasyonu Başkanı Julio Rocha'nın ABD'ye iade edilmesi onaylandı" denildi.


Açıklamada, "Nikaragua vatandaşı Rocha'nın, İsviçre Federal Ceza Mahkemesi'ne temyiz başvurusunda bulunmak için 30 gün süresi var" ifadesi kullanıldı.


Bakanlık, Rocha'nın, Nikaragua'da 2018 FIFA Dünya Kupası ön eleme turunun pazarlama haklarının, bir ABD spor pazarlama şirketine satışında 150 bin dolar rüşvet almakla suçlandığını açıkladı.


Rocha'nın yanı sıra 27 Mayıs'ta İsviçre'nin Zürih kentinde rüşvet aldıkları ve kara para akladıkları gerekçesiyle gözaltına alınanlar arasında FIFA Başkan Yardımcısı Jeffrey Webb ile eski FIFA yetkilileri Jose Maria Marin, Eugenio Figueredo, Eduardo Li, Rafael Esquivel ve Costas Takkas bulunuyor.


Rocha dahil gözaltında bulunan 6 FIFA yetkilisinin ABD'ye iadesi onaylanmış oldu. İsviçre daha önce Li, Webb, Figueredo, Takkas ve Esquivel'in de iadesini onaylamıştı.


İsviçre tarafından, gözaltında bulunmasına rağmen henüz ABD'ye iadesi onaylanmayan tek eski FIFA yetkilisi Jose Maria Marin.


ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. FIFA Başkanı Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez FIFA başkanlığına seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı.


Davanın iddianamesinde adı geçen FIFA yetkilileri, 1991 yılından bu yana yapılan uluslararası futbol organizasyonlarını kirletmekle suçlanıyor.


İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuştu.


FIFA Etik Kurulu ise Blatter, UEFA Başkanı ve FIFA Başkan Yardımcısı Michel Platini ile FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'ye 90 gün futboldan men cezası verildiğini duyurmuştu.


Prens Ali resmen aday


Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin, 26 Şubat 2016'da gerçekleştirilecek FIFA başkanlık seçimi için resmi adaylık başvurusunu yaptı. 


FIFA'nın mayıs ayında yapılan genel kurulunda Sepp Blatter'e karşı başkanlık yarışını kaybeden Prens Ali, yeni adaylığında, kendisini destekleyen 5 FIFA üyesi federasyonu açıklamadı.


FIFA'da yaşanan krizin olumlu yönde değişim için bir fırsat olduğunu belirten 39 yaşındaki Prens bin el-Hüseyin açıklamasında, "İyi bir gelecek, fikirlerin eyleme dönüşmesiyle gerçekleşir. Bu da ancak FIFA'nın doğru yönetilmesiyle olabilir. FIFA'nın bu zor süreçten, itibarını düzelterek ve yeniden saygı duyulan bir organizasyon olarak çıkacağına eminim" ifadelerine yer verdi.


FIFA üyesi federasyonlara mektup göndererek onlara, "FIFA'nın lider kadrosunun üstündeki kara bulutların, yapılan iyi işlere gölge düşüremeyeceğini" söylediğini aktaran Prens Ali, şunları kaydetti:


"FIFA'nın bünyesinde birçok iyi ve dürüst insan çalıştığına dair görüşümü asla kaybetmedim. FIFA'da yaşanan bir liderlik krizidir. Bu organizasyona inanıyorum. Birlikte onu yeniden büyüteceğiz."


Olağanüstü kongrede başkanlık için yarışacağını duyuran UEFA Başkanı Michel Platini 90, FIFA'nın eski başkan yardımcılarından Chung Mong-joon ise 6 yıl hak mahrumiyeti cezası almıştı. FIFA Etik Kurulu ayrıca FIFA Başkanı Sepp Blatter ve FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'ye de 90 gün hak mahrumiyeti cezası vermişti.


Prens Ali'nin yanı sıra Brezilyalı eski futbolcu Zico ve Liberya Futbol Federasyonu Başkanı Musa Bility'nin de adaylıklarını duyurması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS