Vitor Pereira: "Tek avantajımız Braga'yı iyi tanımam"

Vitor Pereira: "Tek avantajımız Braga'yı iyi tanımam"

UEFA Avrupa Ligi'nde yarın Ülker Stadyumu'nda Portekiz temsilcisi Braga'yı ağırlayacak olan Fenerbahçe'de teknik direktör Vitor Pereira ve takımın yıldız oyuncusu Robin Van Persie düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Pereira, karşılaşma öncesi Ülker Stadı'nda Robin van Persie ile birlikte düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Braga'nın kalitesini iyi bildiğini ve bu bilinçle takımının sahaya çıkacağını vurgulayarak, "Kesinlikle harika bir atmosfer olacak. Mücadeleci ve çekişmeli bir maç olacak ama iyi bir sonuç almayı hedefliyoruz. Tur açısından öne geçmemizi sağlayacak bir sonuç almak istiyoruz" dedi.


Türkiye'de Portekiz ligi ile ilgili olarak genelde Porto, Benfica ve Sporting Lizbon gibi üç büyük takımın bilindiğine dikkati çeken Portekizli çalıştırıcı, "Yarın karşılaşacağımız Braga'yı çok iyi tanıyorum. Son yıllarda kendini geliştirmiş bir takımla karşılaşacağız. Avrupa Ligi'nde final oynamış, Portekiz liginde son haftalara kadar mücadelesini sürdürmüş bir takımla karşılaşacağız. Kaliteli oyunculardan kurulu, iyi organize olan bir takımla oynayacağız" diye konuştu.


Braga'nın üç büyük kulüple başa baş mücadele edebilen bir takım olduğunu belirten Pereira, şunları söyledi:


"Belki Türk taraftarların yarın görecekleri Braga şaşırtabilir. Ama beni kesinlikle şaşırtmayacak. Ben Braga'nın kalitesini gayet iyi biliyorum. Çok iyi organize olan, agresif, kendi kozlarını sahada göstermeye çalışan bir Braga ile oynayacağız. Ama bizimde hem takım olarak hem de bireysel olarak kaliteli yönlerimiz var. Sezon başında yeni bir takım kurduk. Bir süre kendi kimliğimiz arayışı içinde yol aldık. Kendi kozlarımız ve zaaflarımız da var. Braga'nın da zaafları ve güçlü yanları var. İki takım da rakibin zaaflarını kullanıp, güçlü yanlarını durdurmaya çalışacak. Biz de Braga'ya bunu yapmaya çalışacağız. Kesinlikle harika bir atmosfer olacak."


- "Oynamayı seven iki takımın mücadelesi olacak"


Braga'yı diğer rakiplere göre biraz daha fazla tanıdığını kaydeden Pereira, şöyle konuştu:
"Avrupa'ya imza atmak istiyorlar. Kimliklerini ortaya koymak istiyorlar. Taraftarlarımızın tutkusuyla, kendi isteklerimizle sahada olacağız. Çok büyük bir gösteri izleyeceğimizi düşünüyorum. Oynamayı seven iki takımın güzel bir mücadelesi olacak."


Kadroda bulunan Portekizli oyuncuların Braga'yı tanımasının kendisinin kadro tercihinde etkili olup olmayacağı sorusu üzerine Vitor Pereira, şunları söyledi:


"Her takım, kendi hocasına göre sahada olur. Her takım kendi hocasının isteklerini yapmaya gayret gösterir. Onların tanıdığı Braga farklıydı. Şu anki Braga'yı çok iyi tanıdıklarını düşünmüyorum. Yeni bir hocası var, farklı bir düşünce yapısı var. Yarın sahaya süreceğim 11 kesinlikle istediğim sonucu getirmek için, tüm mücadelesini vermeyi garanti edecek bir 11 olacak. Portekizli olsun, Türk olsun, Brezilyalı olsun fark etmeksizin, buna bakmadan kazanmaya gayret gösterecek, bize en iyisini verecek 11 olacak."


- "Favori sahadaki futbolla anlaşılır"


Vitor Pereira, Fenerbahçe'nin yarınki maçta favori olup olmadığı sorusunu, "Braga, mücadeleci ve iyi olduğu için geldi. Çekişmeli karşılaşma izleyeceğiz. Favori sahadaki futbolla anlaşılır" diye yanıtladı.


Ülkesinin bir takımıyla üç yıl sonra başka bir ekibin başında sahaya çıkacak Pereira, bu durumla ilgili olarak, "Portekiz'den ayrıldığım günden bu yana takip etmeye çalıştım. Sadece futbol açısından değil, ülkedeki hayat ve güncel bilgileri de takip etmeye çalışıyorum. Bu turda söyleyebileceğim tek avantaj, rakibi çok iyi tanımam. Bu çalışmaları biz zaten ekip olarak her zaman yapıyoruz" ifadelerini kullandı.


Volkan Demirel'e fidye tuzağında sıcak gelişme


"Artık takım halinde iyi oynuyoruz"


Dursun Özbek: 'Maksat ne?'


Aslında biz burada maçları kazanmak için bulunuyoruz. Her oyuncunun tabii ki saha içinde bireysel hedefleri de var. Savunmacılar ve forvetlerin görevleri var. Ben de gol atınca ya da sist yapınca kendimi daha iyi hissediyorum ama önemli olan bunu takım halinde yapabilmek. Biz Antalya ve Bursa'da puan kayıplarımız oldu, biz o maçlardan sonra geri dönmeyi bildik. Bazen kötü oynayıop, gol atarsınız bazen de iyi oynamanıza rağmen atamazsınız. Ancak önemli olan takım halinde iyi oynayabilmektir. Biz de kendimizi bu konuda çok geliştirdik. Ligde, kupada ve Avrupa'da yolumuza devam ediyoruz. Ancak bunu son adıma kadar sürdürmemiz gerekiyor. 

"Karar veremiyorum"

3 kupayı da kazanmak isterim. Üçünü ayrı ayrı kazanmak da bizim için onur olur. 'Süper Lig mi, Avrupa Ligi mi?' sorusuna cevap veremiyorum. Karar vermem gerçekten çok zor.  Bulunduğumuz pozisyondan mutlu olmalıyız ancak şunu da bilmeliyiz ki bizim elimizde şu anda hiçbir şey yok. Ama dediğim gibi son adım her zaman en zor adımdır. Kariyerimde kupalar kazandım ama bunların sayısı çok fazla değil. 6-7 kupa kazandım ama hepsinin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Şu an iyi bir pozisyondayız, bunun tadını çıkarmamız lazım ve sağlam bir şekilde yolumuza devam etmemiz gerekiyor. 

Avrupa'da her zaman deplasman golü çok önemlidir. Biz tüm takım halinde rakibimizin planlarını önemsiyoruz ama gerçekten önemli olan bizimne yapacağımızdır. Buraya kadar takım halinde çok iyi adımlarla geldik. Tabii ki rakibimize de saygı duyuyoruz ama aynı saygıyı biz de hakediyoruz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS