Zeljko Buvac kimdir? Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü olabilir

Zeljko Buvac kimdir? Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü olabilir

Zeljko Buvac kimdir? Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü olabilir

Fenerbahçe'de teknik direktör konusunda atılacak adımlar merakla bekleniyor. Aykut Kocaman'ın durumundaki belirsizlik devam ederken, Zeljko Buvac ismi öne çıkmaya başladı. Yıllardır Jürgen Kloop ile çalışan Buvac'ın Comolli'nin aklındaki isim olduğu iddia ediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fenerbahçe'de Ali Koç'un başkan seçilmesi, Damien Comolli'nin ise sportif direktör olarak göreve başlamasının ardından takımda değişim rüzgarları esmeye başladı. Aykut Kocaman ile yola devam edip etmemeyi görüşen Sarı-Lacivertli yönetim bir yandan teknik direktör adaylarını da belirledi. Luis Enrique, Arsene Wenger, Roberto Martinez gibi isimlerle uzayıp giden listeye son eklenen isim ise Zeljko Buvac oldu.

Yıllardır Alman teknik direktör Jürgen Kloop ile birlikte çalışan, ancak 1,5 ay önce aralarındaki anlaşmazlıktan ötürü Liverpool'daki görevinden ayrılan Buvac'ın Damien Comolli'nin aklındaki ilk isim olduğu iddia ediliyor.

Bosna Hersekli futbol adamı Jürgen Kloop'un yarattığı felsefenin gizli mimarı olarak tanınıyor. 56 yaşındaki Buvac'ın lakabı ise 'Beyin'.

Arsene Wenger'in Arsenal'deki görevinden ayrılmasının ardından adı İngiliz devi ile de anılan Buvac, Unai Emery'nin Arsenal'in başına getirilmesinin ardından diğer opsiyonları değerlendireceği biliniyor.

Zeljko Buvac kimdir?

Futbol öğretmeni Zeljko Buvac, 13 Eylül 1961'de Omarska'da dünyaya geldi. Savaştan hemen önce ülkesinden ayrılan ve Almanya'ya gelen Buvac, burada önce Neukirchen takımında teknik direktör olarak görev yaptı. Ardından Mainz'e iş başvurusunda bulunan Buvac, buraya kabul edildi ve böylece 2001 yazında Jürgen Kloop ile birlikte çalışmaya başladı.

Jürgen Kloop ile birlikte daha sonra Borussia Dortmund ve Liverpool'da da görev yaptı. 17 yıl boyunca Kloop'un yardımcılığını yapan Buvac, "Gegenpressin" anlayışını takımlara aşılayan kişi olarak biliniyor.

Kloop ile ortak vizyona sahip Buvac için Alman teknik direktör, "300 antrenman şeklimiz varsa, 200'ü Buvac'ın fikri" itirafında bulunmuştu.