Hayali küçük parmaklarıyla dünyayı "mat" etmek

Hayali küçük parmaklarıyla dünyayı "mat" etmek

Türkiye Satranç Şampiyonası'nda, kategorisinde şampiyon olan ve milli takıma girmeye hak kazanan 7 yaşındaki Kübra Yıldız, sıradaki hamlelerini dünya şampiyonu olmak için yapacağını belirtti. Küçük şampiyonun antrenörü ise Kübra'nın oyun tekniğinin gerçekten çok dikkat çekici olduğunu söylüyor.

Kübra Yıldız: "İlk başta Elazığ, sonra da Türkiye birincisi oldum. Şimdi de dünya şampiyonu olmak istiyorum." Antalya'da düzenlenen Türkiye Satranç Şampiyonası'nda kategorisinde şampiyon olarak milli takıma girmeye hak kazanan 7 yaşındaki Kübra Yıldız, gözünü dünya şampiyonluğuna dikti.Turnuva kapsamında küçükler 7 yaş kızlar kategorisinde oynadığı 9 maçta 8 galibiyet ve bir beraberlikle namağlup unvanını da alan Yıldız, Türkiye Satranç Federasyonu ulusal hakemi ve 2. kademe antrenör Yusuf Görgülü'nün gözetiminde Avrupa Şampiyonası için düzenlenecek milli takım kampı öncesi hazırlıklarına başladı.

Antrenör Yusuf Görgülü: "Oyun analizlerine baktığımız zaman çok güzel hamleler bulabildiğini fark ettik"

 Görgülü, AA muhabirine, Kübra ve onun gibi satrançta kendi kategorisinde il birincisi olan 11 yaşındaki ablası Esma ile 2014 yılında tanıştıklarını söyledi. Esma'nın satranca olan ilgisinin Kübra'yı da teşvik ettiğini ifade eden Görgülü, "Kübra, bize geldiğinde 4,5 yaşındaydı, 2,5 yıllık bir eğitim sonrasında bu sene Antalya'da yapılan Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası'nda 7 yaş kızlar kategorisinde hiç maç kaybetmeden, 9 müsabakada 8,5 puan alarak şampiyonluk kazandı." dedi. Şampiyonanın, Türkiye Satranç Federasyonu'nun yaptığı en büyük organizasyonlarından biri olduğunu ve çok güçlü oyuncuların boy gösterdiğini kaydeden Görgülü, "Kübra'nın oyun tekniği gerçekten çok dikkat çekici. İyi bir hazırlık dönemi geçirdi. Eşref Işık hoca ile ekstra çalışmalar yaptı ve çok iyi bir noktaya kadar geldi. Oyun görüşü tamamen kişisel yetenekleri ile alakalı."diye konuştu.

"Merak ettim"

Kübra Yıldız, beş yaşındayken ablasından görerek merak saldığı satrançla iki yıldır ilgilendiğini söyledi. En çok ablasını yenince mutlu olduğunu dile getiren minik şampiyon,"Satranç oynayınca mutlu oluyorum. Ablamla oynayınca daha çok mutlu oluyorum. Satrançta bütün taşları ve hamleleri çok seviyorum ama yenince daha çok mutlu oluyorum. İlk başta Elazığ, sonra da Türkiye birincisi oldum. Şimdi de dünyaşampiyonu olmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

"Güzel hamleler bulabildiğini fark ettik"

Görgülü, satrançta başarı elde etmek için iyi eğitimden ziyade sevgi ve isteğin en önemli faktör olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Kübra bu sporu çok seviyor. Oyun analizlerine baktığımız zaman çok güzel hamleler bulabildiğini fark ettik. Bunu milli takım hocaları ile kritik ettik. Milli takım hocalarının da dikkatini çekti. Türkiye şampiyonu olarak milli takıma girmeye hak kazandı. Bu sene de ülkemizi Avrupa ve Dünya Şampiyonası'nda temsil edecek. Bu temsilden daha önemlisi kategorisinde Dünya ve Avrupa Şampiyonları'nda derece yapma ihtimali de çok yüksek. Çünkü çok güçlü çok değerli hamleler buluyor. Milli takım için de önemli bir sporcu. Bundan sonra satranç hayatının takip altında olacağına inanıyorum."

"4 yaşında konuştu"

Anne Nülüfer Yıldız, Kübra'nın satranç merakının büyük kızı Esma'nın okuldaki satranç kulübüne yazılmasıyla başladığını vurguladı. Esma'nın profesyonel bir eğitim alması için antrenör Yusuf Görgülü ile irtibata geçtiklerini dile getiren Yıldız, şunları aktardı :"Esma buraya başladığında Kübra hiç aklımızda yokken 'ben de bu kursa kayıt olmak istiyorum, satranç oynamak istiyorum.' dedi. Ben yaşı küçük olduğu için kayıt olamayacağını düşündüm ama bunu Yusuf hocamdan duymasının daha sağlıklı olacağına karar verdim. Yusuf hocam ile görüştüğümüzde satranca başlamayaşının ideal 5 yaş olduğunu belirtince biz de Kübra ile Esma'nın satranç serüvenini başlatmış olduk."

Kübra'nın sessiz bir çocuk olduğunu ve 4 yaşında konuşmaya başlamasının onu asosyal yaptığını belirten Yıldız, kızını şöyle anlattı: "Çok konuşamadığı ve geç konuştuğundan dolayı özürlü olduğunu düşünenler ve bunu soranlar dahi oldu. Konuşamıyordu ama söylenenleri çok rahat algılayabiliyordu ve dolayısıyla bu da onun insanlardan uzaklaşmasına neden oldu. Biraz içine kapanık olduğu için bu da onu baskıladı. Kübra ablasına çok düşkün ve örnek alan bir çocuk. Ablasının yaptığı şeyleri çok önemsiyor ve ablası ile birlikte satranca başladı. Okula gitmeden önce ablası sayesinde okumayı çözdü."

"Bazen beni yenecek diye de korkuyorum"

Merak saldığı satrancın kendisine özenen kardeşine şampiyonluk getirmesinden mutluluk duyan ve kategorisinde Elazığ birincisi olan 11 yaşındaki abla Esma da, öğrendiği şeyleri Kübra'ya da öğrettiğini söyledi. Kübra'nın anlatılanları çabuk kavradığını ve satrançta sürekli bir üst kademeye geçtiğini işaret eden Esma, "Beraber turnuvalara katıldık. İyi bir sonuç elde edince Antalya'ya gitmeye hak kazandık. Kardeşim orada kendi yaş kategorisinde Türkiye birincisi olarak geri döndü. Kübra başarı elde ettiğinde ben de mutlu oluyorum." dedi. Kardeşinin başarısında emeği olduğu için mutlu olduğunu aktaran Esma, şunları kaydetti: "Bazen beni yenecek diye de korkuyorum. Ama gittikçe daha iyi başarılar elde ediyor. Bu sayede turnuvalarda daha iyi oynayınca ben daha çok mutlu oluyorum ve gururlanıyorum. Geçen seneki hedefimiz Elazığ birincisi olmaktı. Bunu başardık. Türkiye genelinde ise birinci ve ikinci olduk. Artık hedefimiz; benim Türkiye milli havuzuna girmek, kardeşimin de Avrupa ya da dünya turnuvalarına katılıp iyi bir başarı elde etmesidir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS