Kenan Sofuoğlu: "Lastiğimin patlaması aklımda soru işaretleri bıraktı"

Kenan Sofuoğlu: "Lastiğimin patlaması aklımda soru işaretleri bıraktı"

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, 2016 Dünya Supersport Şampiyonası'nın Avustralya'daki ilk yarışını, bitime 3 tur kala arka tekerinin patlamasının ardından tamamlayamamasıyla ilgili, aklında soru işaretleri olduğunu söyledi.

Yarışın ardından AA muhabirine açıklamalarda bulunan Kenan Sofuoğlu, "Lastik sorununu daha önce hiç yaşamamışken, yarış içinde bu durumun olması, aklımda soru işaretleri bıraktı" dedi.


Avustralya’da yaptıkları tüm testlerde, yarış simülasyonlarında ve sıralama yarışında elde ettikleri derecelerle, birinciliği adeta ceplerinde gördüklerini anlatan Sofuoğlu, beklenmedik şekilde lastik patlaması sorunuyla karşılaştıklarını dile getirerek, şunları söyledi:


"İlk turdan itibaren lastiklerde bir sorun olduğunu hissettim. Çok zorlanmaya başladım. Lastikler aşırı derecede kayıyordu ki tur derecelerim de zaten iki saniyenin üzerinde yavaştı. Büyük bir sıkıntı ile idare etmeye çalıştım. Buna rağmen liderliği aldım. Lastik sorunum her geçen tur daha fazlalaştı. Motorumdaki vibrasyondan bunu hissettim ve en sonunda viraj çıkışında lastik patladı ve yarış dışı kaldım."


Beklenmedik şekilde yarış dışında kalmasının moralini bozduğunu belirten Sofuoğlu, "Her şeyi dört dörtlük yapmaya çalışıyorsunuz ve hiç ummadığınız, normal olmayan bir şekilde lastiğin patlaması, beni şaşırtan, moralimi bozan bir şey oldu" ifadelerini kullandı.


 - "Bizi durdurmaya mı çalıştılar?"


  Yapılan testlerde her şeyin güzel gittiğini, yarışta ise lastiğinin parçalanmasına anlam veremediğini dile getiren milli motosikletçi, "Araştırmasını yapıyorum çünkü kabullenmiş değilim. Bu kadar iyi gidiyorken, bizi durdurmaya mı çalıştılar? Neden bu durum yaşandı? Sadece şansızlıktan mı oldu inanın bilmiyorum" değerlendirmesinde bulundu.


Hem kendisinin hem de takımının bu konuda şüpheleri oluştuğuna dikkati çeken Sofuoğlu, "Zaten yarıştan sonra çekilen resimlerde, lastiğimin param parça olduğu gözüküyor. Özellikle düşme anındaki resimde, lastik janttan fırlamış. Daha önce yaşanmış bir şey değil bu" şeklinde konuştu.


Hazırlık döneminde aynı model lastiklerden 6 tane denediğini ve herhangi bir sorunla karşılaşmadığını, hatta en iyi dereceleri elde ettiklerini belirten Sofuoğlu, şöyle devam etti:


"Yarış ekibime lastiklerin ne zaman geldiğini sordum ve bu sabah aldıklarını söylediler. Bu durum aklıma şüphe düşürdü. Yaşanan kazayı sadece lastik patlaması olarak görmemek gerekir. Bunun bir de can güvenliği boyutu var. Pistin beşinci virajında kaza yaptım. Eğer üçüncü virajda aynı şey olsaydı, ki olabilirdi, 230-240 kilometre süratle bu kazayı yapsaydım, hayati tehlike arz eden bir durum olacaktı. Sadece bir kişide bu sorun yaşandı, bu da şampiyonanın en hızlı adamında, bir numarasında oldu. Bunu bilmeden konuşamayız ve sadece araştırmasını yapmak istiyorum. Çünkü sebebini bulmak çor zor. Zoruma giden bir şey varsa, o da insan hayatı ile oynamak. Başımdan çok büyük darbe aldım. Daha tehlikelisi de olabilirdi. İnşallah düşündüğümüz gibi değildir ama ben araştıracağım. Elimden geldiği kadar firmaya ve organizasyona baskı yapacağım."


 - "25 puan geriden başlamak zor" 


Sezonun ilk yarışını puansız kapattığını ve liderle arasında 25 puan fark oluştuğunu hatırlatan Kenan Sofuoğlu, "Burada 25 puan kaybettim. Bu, şampiyonada çok büyük bir darbe demek. Çünkü önümde uzun bir sezon var ve  25 puanlık bir avantajı kaybettim. Burada 25 puan geriden başlamak çok zor" şeklinde konuştu.


Önünde daha 12 yarış olduğunu ve mücadelesini sürdüreceğini aktaran Sofuoğlu, "Şu anda moral ve motivasyon olarak iyi durumda değiliz ama birkaç gün dinlendikten sonra inşallah yeniden toparlayacağız. Çalışmaya devam edeceğiz. Sezona 25 puanla başlamayı çok isterdim ve hak etmiştik ama nasibimiz değilmiş" diyerek sözlerini tamamladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS