Türkiye'yi Kore'de temsil eden Alper Uçar'ın dedesi Kore gazisi

Türkiye'yi Kore'de temsil eden Alper Uçar'ın dedesi Kore gazisi

PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları'nda ülkemizi temsil eden Artistik Buz Pateni Buz Dansı sporcumuz Alper Uçar, dedesinin gazi madalyasını Kore'de boynunda taşıyor.

Türkiye ile Güney Kore arasında kökeni 1950-1953 yılları arasında yaşanan Kuzey Kore-Güney Kore Savaşı'na dayanan güçlü bir dostluk bağı vardır. Türkiye'nin savaşta Güney Kore'ye destek olmak için gönderdiği 20 bini aşkın asker Güney Kore ile ülkemiz arasında bugüne uzanan derin dostluk bağlarının oluşmasını sağladı.


Pyeongchang 2018 Kış Olimpiyatları madalya sıralaması (Son dakika)


Kore'de görev yapan Türk askerlerinden biri de PyeongChang 2018'de ülkemizi temsil eden Buz Dansı sporcularımızdan Alper Uçar'ın dedesi Gazi Osman Uçar'dı. Dedesinin gazi madalyası ile PyeongChang'da bulunan sporcumuz, bu kıymetli hatıranın kendisine motivasyon kaynağı olduğunu, Kore'de ülkemizi temsil edecek olmanın ekstra bir önem taşıdığını söylüyor:


"Dedem Kore için savaşan Türk askerlerinden biriydi. Onun gazilik madalyasını burada boynumda taşıyor olmak gurur verici. PyeongChang 2018'de ülkem ve dedem için pistte olacağım."Bugün antrenmanlarının ardından Gençlik ve spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak'ın ziyaret ederek başarılar dilediği Buz Dansı sporcularımız Alper Uçar ve Alisa Agafonova Soçi 2014'ün ardından ikinci kez Olimpiyatlarda ülkemizi temsil ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS