Panama Belgeleri'nde Messi de var

Panama Belgeleri'nde Messi de var

Dünyanın gizliliğe en önem veren hukuk firmalarından biri olana Panamalı Moses Fonseka'ya ait olduğu öne sürülen 11 milyon gizli belge sızdırıldı. Bu bilgilerin arasında Messi'nin de içinde bulunduğu sporcuların Panama'da şirketleri oldukları ortaya çıktı. Platini de listede.

Panama merkezli off-shore danışmanlık firması Mossack Fonseca’nın veri tabanından sızdırılan milyonlarca belge başta Rusya lideri Vladimir Putin olmak üzere pek çok siyasetçinin gölge ekonomi içindeki rollerine ışık tutuyor. Off-shore hesaplarda servetlerini saklayan siyasi liderleri ifşa eden belgelere Panama Papers (Panama Belgeleri) adı verildi.


Alman Süddeutsche Zeitung (SZ), 2.6 terabayt büyüklüğündeki 11.5 milyon belgenin kendilerine hiçbir karşılık beklenmeden bir yıl önce verildiğini açıkladı.


Bu haliyle Panama Papers, 2010’deki ABD diplomatik yazışmalarının yayınlandığı Wikileaks’ten ve 2013’te Edward Snowden’in ABD istihbarat belgelerini ifşa etmesinden daha büyük.


Belgelerin sızdırıldığı Mossack Fonseca, off-shore danışmanlık hizmeti veriyor ve bu alanda dünyada dördüncü büyük şirket.


Sızdırılan belgelerde, 12 devlet lideri 143 politikacının adı geçiyor. SZ, belgelerin politikacılarla birlikte, uyuşturucu kaçaçkıları, sanatçılar, FIFA yetkilileri ve sporcuların da bu bilinmeyen dünyadaki ilişkilerine bakış fırsatı sunduğunu söyledi.


Fenerbahçe - Osmanlıspor maçı capsleri


210 bin kadar şirket veya müşterinin yer aldığı belgelerde, Türkiye’den de 101 şirketin ve 10 müşterinin yer aldığı belirtiliyor. Ancak bu isimler henüz ifşa edilmiş değil.


Panama'da sızan belgeler arasında Mossack Fonseca Hukuk Bürosu'nun müşterileri arasında Brezilya, Uruguay, İngiltere, Sırbistan, Hollanda, İsveç ve Türkiye'den pek çok futbolcunun müşterisi olduğu iddia edildi.


Vergi kaçırdıkları mahkemece ispat edilen ve para cezası alan Lionel Messi ile babası Jorge Messi'nin de Panamalar'da Mega Star Enterprises ismiyle bir offshore şirketini 2013'te kurdukları ve o dönemden bu yana aktif olarak şirketi kullandıkları belirtildi.


Platini de var


utboldan 6 yıl men edilen UEFA Başkanı Michel Platini ve FIFA'nın eski genel sekreteri Jerome Valcke'nin, vergi kaçırmak için "offshore" şirketler kuran Panama merkezli hukuk şirketi Mossack Fonseca’ya başvurduğu iddia edildi.


Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), Mossack Fonseca'nın 40 yılı aşkın süredir tuttuğu 11,5 milyon belgeyi, 80 farklı ülkedeki basın kuruluşlarıyla paylaştı. ICIJ tarafından paylaşılan ve Fransız Le Monde gazetesi tarafından yayımlanan belgelerin ilk kısmında, Platini'nin 2007'de Mossack Fonseca’ya başvurarak "Balney Enterprises" adlı bir şirket kurulduğu bilgisi yer alıyor.


Platini'nin UEFA başkanlığına seçildiği tarihten 11 ay sonra kurdurduğu "offshore" şirketi, halen Panama'da kayıtlı bir şirket olarak faaliyetini sürdürüyor. Şirketin İsviçre'de de banka hesabı bulunuyor. Belgelerde Platini'nin şirket yöneticilerine vekalet vererek vergi kaçakçılığı yaptığı öne sürülüyor.


Konuya ilişkin Fransız basınına açıklamalarda bulunan Platini, "İsviçre'de 2007'den bu yana ikamet ediyorum. Bütün hesaplarım İsviçreli yetkililer tarafından biliniyor. Bunun dışında başka bir şeyim yok. Şirket hakkında bilgi isterlerse bankama sorabilirler." ifadelerini kullandı.


Belgelerde ayrıca Valcke'nin de Panamalı şirket aracılığıyla Karayipler'deki Britanya Virjin Adaları'nda "Umbeline" adlı bir şirket kurdurduğu ve şirket üzerinden yat satın aldığı iddiası da bulunuyor. Rüşvet iddialarının ardından FIFA'daki görevine geçen yıl eylül ayında son verilen Valcke, futboldan 12 yıl men edilmişti.


Arda Turan'ı yerden yere vurdu!


FIFA Tahkim Kurulu, görevi askıya alınan Platini'nin 8 yıllık futboldan men cezasını 6'ya indirmişti. İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan eski FIFA Başkanı Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuştu. Platini'nin de konuyla ilgili bilgisine başvurulmuştu. Soruşturmadaki suçlamalar arasında Blatter'in, Platini'ye 2 milyon İsviçre frangı verdiği iddiası da yer almıştı.


Alman Süddeutsche Zeitung ve İngiliz The Guardian gazeteleri gibi basın kuruluşları tarafından yayımlanan belgelerde, aralarında 12 devlet başkanı ve 143 politikacının da bulunduğu çok sayıda kişinin, offshore şirketleri üzerinden vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi yasa dışı eylemlerde bulunduğu ileri sürülüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS