hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Voleybol efsanesi Eda Erdem'in heykeli dikiliyor

  Voleybol efsanesi Eda Erdemin heykeli dikiliyor
  expand

  Fenerbahçe Opet ve A Milli Takımımızın kaptanı Eda Erdem Dündar'ın heykeli için geri sayım başladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Elde ettiği ulusal ve uluslararası başarılara göğsümüzü kabartan, örnek kişiliği ve duruşu ile herkesin sevgisini kazanan Fenerbahçe Opet Kadın Voleybol ve Milli Takımımızın kaptanı efsane sporcu Eda Erdem Dündar’ın heykeli için geri sayım başladı.

  Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un Tüzük Tadili Kongresi’nde verdiği müjdeli haber sonrası çalışmalara başlayan sarı-lacivertli kulüp, bu konuda Voleyboldan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Simla Türker Bayazıt’ın önderliğinde Kaptan Eda Erdem’in efsaneler arasına yapılacak heykeli için Heykeltraş ve Y. Mimar Pınar Öktem Doğan ile anlaştı.

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü Haftası’nda açılışı yapılması planlanan Eda Erdem Dündar heykeli için yönetici Simla Türker Bayazıt ve Heykeltraş Y. Mimar Pınar Öktem Doğan, Fenerbahçe Televizyonu’na konuk oldu ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

  Bayazıt: Eda Erdem Dündar heykeli Türk sporuna ve camiamıza çok yakışacak

  Kaptan Eda Erdem Dündar’ın kariyerinin anlatımıyla başlayan programda Bayazıt, “Öncelikle bu çok hak edilmiş bir durumdur. Eda Erdem Dündar’ın heykelinin yapılması Türk sporuna ve camiamıza çok yakışacak. Başkanımız bu güzel haberi Tüzük Tadil Kongremizde camiamızla paylaştı. Camiamız ve Türk sporseverler bu haberi o kadar benimsediler ki bu bizim için büyük bir mutluluk ve gurur oldu. Artık efsanelerimiz arasında Eda’nın da heykeli olacak. Çok mutlu ve çok heyecanlıyız. Başkanımızın açıklamasını ben sürpriz olmasın diye Eda’ya mesaj gönderdim. Eda o sırada Japonya’da olimpiyat elemelerinde yer alıyordu. Eda mesajı Japonya’da bir uçaktan bir uçağa aktarma yaparken okumuş. ‘Gözlerim dolu dolu seyrettim’ diyerek o anı benimle paylaşmıştı. Bu haberden sonra birçok kişi bize ulaştı ve heykeli yapma taleplerini ilettiler. Ne mutlu ki bize, yollarımız Sn. Pınar Öktem Doğan ile birleşti. Devlet sanatçısı Prof. Dr. Tankut Öktem’in kızı. Fenerbahçeli bir aile ve kongre üyesi bir babanın kızı. Bu çok anlamlı bir şey” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Doğan: Eda Erdem Dündar’ın heykelini yapıyor olmak benim için de büyük bir onur

  Ardından söz alan Heykeltıraş ve Y. Mimar Pınar Öktem Doğan, “Babam cumhuriyet tarihini gelecek nesillere aktarmak üzere eserlerine can veren çok değerli bir heykeltıraşımız. Ben onun atölyesinde doğdum. Ondan sonra da onun öğrencileriyle atölyesinde çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Tankut Öktem’in kent meydanı heykel retrospektifinin ilki bir kadının vücudunda form bulan Özgürlük Anıtıdır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sanat hayatı boyunca Türk kadınının, Türk annesinin Cumhuriyetin kurulmasında ne büyük fedakârlıklarla emek verdiğini gelecek nesile eserleriyle anlatan bir heykeltıraş babanın kızı olarak Cumhuriyetimizin 100. yılında Eda Erdem’in Türk kadınının gücünü dünyaya anlatan, başarısının simgeleştirdiği ve gelecek nesillere ışık tutacak heykelini yapıyor olmak çok özel. Eda Erdem’in heykelinin yapılacağını Sn. Başkanımız Ali Koç’tan duyunca bunun öneminin bilincinde olan bir heykeltıraş olarak Simla hanımla yollarımız kesişti. İnşallah bu güzel eseri yerine yerleştireceğiz ve açacağız. Bu benim için de büyük bir onur olacak. Cumhuriyetimizin 100. yılında olması da ayrıca büyük önem taşıyor” dedi.

  Kaptan Eda ile Heykeltıraş ve Doğan bir araya geldi

  Kaptan Eda Erdem Dündar ile Heykeltıraş Pınar Öktem Doğan, heykel çalışmaları için bir araya geldi ve bu anlar ekranlara yansıtıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu buluşmayla ilgili konuşan ve çok heyecanlı olduğunu belirten deneyimli sporcu, “Tanıştığımıza çok memnun oldum. Kendisi çok değerli bir sanatçı. Hem birbirimizi tanıdık hem de hayata geçireceği projeyle ilgili ölçüleri vermek adına birlikteyiz. Çok heyecanlıyım. Nasıl olacak, inanın ben de sizler gibi bilmiyorum ama o gün geldiğinde hep beraber göreceğiz. İçimde çok güzel enerji ve his var. Güzel bir iş birliği ile geleceğe ve bana güzel bir armağan bırakacağız. Siz konuşurken bile hala olacak mı, oluyor mu, hissi ben de devam ediyor. Eseri, projeyi konuşuyoruz. Çok heyecanlıyım. Hep beraber göreceğiz. Ne isterseniz hep hazırım. Her zaman yardımcı olmaya devam edeceğim” diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow