{$ day.Temps.HighTemp $} °

''Tecavüzle baş etmek ama sonrası daha büyük bir travma''

ABD'li aktivist Amber Amour Güney Afrika'da tecavüzcüleri önlemeye yönelik bir kampanyaya katıldığı sırada tecavüze uğramış ve ayrıntıları Instagram'da paylaşmıştı. Ancak Amber Amour'un daha önceki hayatı da dramlarla dolu. İşte Amber'in hayatından bilinmeyen kesitler...Amber Amour, 27 yaşında New York'lu bir aktivist. #StopRapeEducate hashtagi ile sosyal medyada başlayıp büyük bir derneğe dönüşen kampanyanın neferleri arasında. Tecavüze ve tecevüzcülere karşı kadınları ve eğitimi destekleyen bu dayanışma platformunun Güney Afrika ayağını düzenlemek üzere Cape Town'a giden Amour, burada hayatının en kötü olayını yaşadı. Yaklaşık bir ay önce yaşanan olayda genç kadın, yıllardır mücadele ettiği tecavüzcülerin kurbanı oldu. Amour, polise ya da hastaneye gitmeden önce olayı Instagram'dan tüm detaylarıyla paylaştı.

Heavy'de yer alan habere göre Amour daha önce de tecavüze uğradı. Amour'un sitesinde yer alan bilgilere göre 2014'te New York'ta oda arkadaşı tarafından seksüel saldırıya uğradı.

Bu saldırıdan sonra polise haber veren Amour'un kapısına sadece erkek polisler geldi ve Amour tepki göstererek kadın polis gönderilmesini istedi.

Amour'un daha önce Instagram'daki bir gönderisine dayanan Heavy, Amour'un veganseksüel olduğunu da yazdı. Yani Amour, et yiyenlerle cinsel birliktelik yaşamayı reddediyor.

Amour'un yaşadıklarından hemen sonra böyle bir paylaşım yapmasının ardından kendisine büyük bir destek geldi. Bunun ardından Amour olayla ilgili paylaşımlara devam etti. Hastaneye giderken önceki akşam hazırladığı bazı destek kartlarını paylaştı ve polislerle olan diyaloğunu anlattı.

Hastaneye giden ve kontrolden geçen Amour Rape Kit adı verilen ve tecavüz sonrasında bulgu ve delilleri toplamaya yarayan zührevi kontrol kabininin içinden bir fotoğraf paylaşarak şunları yazdı;

"Şu an manzaram bu. Desteğiniz ve sevginiz için hepinize teşekkürler. Sizin mesajlarınız beni ayağa kalkmaya ve harekete geçmeye itti. Beni ya da diğer madurları suçlayabilirsiniz, ben dürüst oldum. Detayları saklayabilirdim ama hayır, gerçeği bilmeniz gerekiyor.
''Bir insan ne yaparsa yapsın bu tecavüze bahane olamaz Tecavüzle baş etmek zor ki sonrası daha büyük bir travma'' dedi.
Güney Afrika Polisi ve ABD elçiliği çok destek oldular ve onu bu hafta içerisinde yakalayacaklar. Herkese sevgi ve desteği için teşekkür ederim."

Amber Amour'un takipçileri onu yalnız bırakmadı ve destek mesajları attı.
İşin ilginci olay yaşandıktan sonra Tecavüzcülere karşı bir aktivist olduğu için pek çok kişi tarafından dikkat çekmek üzere kurgulandığı sanılan olay, tamamen gerçekti.
6 hafta sonra yakalanan Shakir tutuklandı ancak 75 dolar karşılığında tutuksuz yargılanmak üzere 29 Mart'taki davayı beklemek üzere serbest bırakıldı. Amour 3 gün önce aşağıdaki iletiyi paylaşarak yaşadığı tecaüvzü hatırlattı ve "Çıplak bile olsam, bunu istemiyorumdur, benim vücudum benimdir" mesajını paylaştı olay tekrar sosyal medyanın gündemine oturdu.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS