hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  2024 şimdiden acımasız bir yıl oldu

  2024 şimdiden acımasız bir yıl oldu
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Microsoft, Xbox, Activision Blizzard ve ZeniMax (diğer adıyla Bethesda) ekiplerinden yaklaşık 1.900 çalışanını çıkarırken oyun bölümünde büyük bir işten çıkarma duyurusu yapan en son şirket oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu yıl video oyunu sektöründe işten çıkarılanların toplam sayısını şimdiden 6.000 civarına ulaştı. Bazı tahminlere göre 2023 yılının tamamında sektörde 9.000 civarında işten çıkarma yaşandı.

  “2024’te ilerlerken Microsoft Gaming ve Activision Blizzard liderliği, büyüyen işimizin tamamını destekleyecek sürdürülebilir bir maliyet yapısına önem vermek zorunda. Birlikte öncelikleri belirledik ve işten çıkarma kararı aldık” diyen Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer, The Verge tarafından açıklanan bir notta çalışanlara şunları söyledi: “Çakışma alanlarını tespit ettik ve hepimizin büyüme için en iyi fırsatlara odaklanmamızı sağladık.” “Bu sürecin bir parçası olarak, oyun iş gücümüzün boyutunu, ekibimizdeki 22.000 kişiden yaklaşık 1.900 rolü azaltmak gibi acı verici bir karar aldık.”

  Raporlarda Microsoft’un Activision Blizzard’da ciddi işten çıkarım yapacağı söyleniyor. Xbox ve ZeniMax takımlarındaki bazı pozisyonlar da etkilenecek. Kesintiler Microsoft’un oyun bölümünün yaklaşık yüzde sekizine denk geliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Koronavirüs ile çoğu şirket zor dönemlerden geçti ve bunlara büyük şirketler de dahil. Bu sebeple işten çıkarmalar ilk değil son da olmayacaktır da diyebiliriz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow