hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  55 yıl sonra, başarılı bir deney gerçekleştirdiler

  55 yıl sonra, başarılı bir deney gerçekleştirdiler
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Güneş enerjisinin uzaydan elde edilmesi fikri yeni bir fikir değil. 1968’de Peter Glaser adlı bir NASA mühendisi, güneş enerjisiyle çalışan bir uydu için ilk konsept tasarımı üretti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Caltech’ten bir araştırma ekibi Perşembe günü, Uzay Güneş Enerjisi Göstericisi (SSPD-1) adı verilen uzay kaynaklı prototiplerinin güneş ışığını topladığını, elektriğe dönüştürdüğünü ve Caltech’in Pasadena kampüsünün çatısına kurulu mikrodalga alıcılarına ışınladığını duyurdu. Deney ayrıca, 3 Ocak’ta başlatılan kurulumun, uzay yolculuğunun yanı sıra uzayın kendisinin zorlu ortamıyla birlikte hayatta kalabileceğini de kanıtlıyor.

  Profesör Ali Hajimiri, “Bildiğimiz kadarıyla, hiç kimse pahalı katı yapılarda bile uzayda kablosuz enerji transferini yapamadı. Bunu esnek hafif yapılarla ve kendi entegre devrelerimizle yaparak bir ilki gerçekleştirdik” dedi. Perşembe günü yayınlanan bir basın açıklamasında elektrik mühendisliği ve tıp mühendisliği ve Caltech’in Uzay Güneş Enerjisi Projesi’nin (SSPP) eş direktörü bir ilki gerçekleştirdiklerini gururla söyledi.

  Tam olarak Güç Aktarımı Düşük Yörünge Deneyi için Mikrodalga Dizisi (veya kısaca MAPLE) olarak bilinen deney, SSPD-1’de yürütülen üç araştırma projesinden biri. Bilim insanları yaptığı basın açıklamasında, iletim kurulumunun onları uzaya göndermek için gereken yakıt miktarını en aza indirecek şekilde tasarlandığını ve vericilerin bir roketin üzerine katlanabilmesi için tasarımın yeterince esnek olması gerektiğini ekledi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow