ABD için ayrılan IP’ler bitti!

ABD için ayrılan IP’ler bitti!

American Registry for Internet Numbers (Arin) kurumu, ABD’ye ayrılmış bulunan IPv4 adreslerinin tümünün tükendiğini resmen ilan etti.

Bu durum aslında diğer ülkeler içinde farklı değil Avrupa, Asya ve Avustralya’da IPv4 adresleri büyük oranda tükenmiş durumda. Şimdilik en fazla IPv4 adres bloğuna sahip kıta Afrika.


ABD’de bundan sonra yeni internet adresi verilmesi gerektiğinde IPv6 adresleri kullanılacak.


IPv4 adresleri, internetin ilk yıllarında 1970’lerde, 4.3 milyar kombinasyona sahip olduğu için “asla” bitmeyeceği düşünülerek oluşturulmuştu. Ancak henüz 20 yıl geçtikten sonra IPv4 adreslinin kısa süre sonra tükeneceği fark edilmiş, 2000’lerin başında ise bu konu bir “panik” halini almıştı. Ardından geliştirilip yayına alınan IPv6 protokolü adres sorununu bir süreliğine çözmüş gibi görünüyor. IPv4 ile 2 üzeri 32 adet internet adresi oluşturmak mümkünken, IPv6 ile 2 üzeri 128 adet adres üretmek mümkün olacak. Ancak IP adresleri teknolojisi eğer eskimeyecek olursa, bu yeni adreslerin de 50-100 veya 200 yıl sonra tükenmesi gündeme gelebilecek.


Yine de IPv4’lerin tükenmesi hala bir sorun olarak karşımızda duruyor çünkü ISP’ler henüz aynı anda hem IPv4 hem de IPv6 adreslerini kullanmak konusunda deneyimsizler ve bu iki formatı aynı anda kullanmanın bazı çakışmalara neden olarak servisleri aksatabileceği endişesi yaşanıyor. Kısacası, önümüzdeki günler internetin sağlığı için çok net değil.

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS