Son Dakika

Akıllı telefon fiyatları yine artacak

A A

26.09.2020 - 10:55 | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Yaklaşmakta olan 5G teknolojisi akıllı telefon fiyatlarını da arttıracak gibi görünüyor. İşte akıllı telefon fiyatları ile ilgili tüm detaylar.

Akıllı telefon fiyatları yine artacak

Muhtemelen 2021 ile birlikte 5G teknolojisi telefon sektöründeki pek çok modeli kapsar hale gelecek. Aslına bakılırsa dünyanın önemli bir bölümünün 2020 ile birlikte 5G’ye geçmesi bekleniyordu. Fakat işler pek de umulduğu gibi gitmedi.

Bu yılın başlarında Çin’de patlak veren koronavirüs salgınının pandemiye dönüşmesi yüzünden pek çok sektörde aksamalar meydana geldi. Nitekim bu süreçten 5G teknolojisi de payını aldı. Bu alandaki çalışmalar yavaşladı ve süreç ön görülenden çok daha geniş bir zamana yayıldı.

Elbette 5G konusundaki tek sorun bu da değil. Amerika’nın bu teknolojide Çin’in çok gerisinde kalması bazı tedbirler alınmasına neden oldu. Bu tedbirlerin başında da Huawei’nin önünü tıkamak yer alıyordu.

Lakin ABD’nin tüm engellemelerine karşın 5G tarafında kullanım için zemin hazırlanmış durumda. Pek çok ülke 2021 ile birlikte 5G kullanımına geçmeyi planlıyor. Bu bağlamda 5G destekli telefonların sayısı da artacaktır.

Bu bir yandan olumlu bir haber olsa da bizler için biraz üzücü sonuçlar doğurabilir. Çünkü 5G’nin tüm telefonlara gelmesi demek, telefon fiyatlarının da artmasına neden olacaktır. Hali hazırda 4G destekli en ucuz akıllı telefon 100 doların altına satılırken, 5G tarafında ise bu fiyat 250 dolar civarında. Yani bariz bir fark mevcut. Umarız o zamana kadar maliyetler biraz daha düşüp fiyatlar da dengelenir. Yoksa normal bir akıllı telefon bile almak bizler için zor olacak.