hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Akıllı telefon pazarı sıkıntılı günlerden geçiyor

  Akıllı telefon pazarı sıkıntılı günlerden geçiyor
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Counterpoint’in son raporu, ABD’de akıllı telefon satışlarının bu çeyrekte de düştüğünü gösteriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Pandemi döneminde ciddi yara alan akıllı telefon pazarı pandemi sonrası biraz toparlanmış olsa da aslında hala eski günlerini mumla arıyor. Hindistan gibi gelişmekte olan pazarlarda akıllı telefon satışları iyi gidiyor olsa da söz konusu ABD gibi pazarlar olduğunda farklı bir tabloyla karşılaşıyoruz. Pazar araştırma şirketi Counterpoint tarafından yayınlanan son rapor, ABD pazarında satışların düşmeye devam ettiğini gösteriyor.

  Counterpoint’in bu hafta yayınladığı rapor, ABD’de akıllı telefon satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8 düştüğünü gösteriyor. Yüzde 8 kayda değer bir düşüş. Ama daha önemlisi bu düşüşün bir ilk olmaması. Aksine akıllı telefon pazarı son altı çeyrektir üst üste bir önceki yılın altında kalıyor. Bir buçuk yıldır devam eden bu istikrarlı düşüş, akıllı telefon pazarı için hiç de iyiye alamet değil.

  Global pazarda Samsung’un gerisinde olsa da ABD pazarında Apple’ın mutlak üstünlüğü söz konusu. Amerikalı teknoloji devi, ABD’deki akıllı telefon pazarının yüzde 52’sini elinde tutuyor. Samsung ise ikinci sırada yer alıyor. Ancak Samsung’un son çeyrekte pazar payını arttırması dikkat çekiyor. Şirketin yüzde 27 olan pazar payı yüzde 31’e çıktı. Ancak Samsung Apple’ın pazar payından yemedi. Bunun yerine diğer Android üreticilerinin pazar payından kaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Counterpoint’e göre akıllı telefon satışlarındaki bu düşüş, 2024’ün üçüncü çeyreğinde tersine dönecek. Bu çeyrekte iPhone 16 serisinin çıkışı, ABD’deki telefon satışlarını yeniden canlandıracak.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow