Son Dakika

Akıllı telefon pazarında en çok parayı kim ödüyor

A A

30.09.2020 - 10:23 | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Dünyanın önde gelen araştırma kuruluşlarından Counterpoint akıllı telefon pazarında ilginç bir araştırmaya daha imza attı. İşte detaylar.

Akıllı telefon pazarında en çok parayı kim ödüyor

Akıllı telefon pazarında muazzam bir rekabet söz konusu. Elbette rekabetin temel dinamikleri arasında belli bölgelerdeki gelir seviyeleri de önemli rol oynuyor.

Counterpoint tarafından yapılan son araştırma tam olarak bu gelir seviyelerine odaklanıyor. Acaba telefon için en çok parayı ödeyen bölgeler hangileri?

Görüldüğü üzere telefon için en çok para harcayan kıta Amerika. Yani Amerikan vatandaşları ortalama bir telefon için 471 dolar harcıyorlar. Onları takip eden ülke ise Çin. Açıkçası Çin’de satılan bir telefon için ortalama 310 dolar ödenmesi biraz sürpriz. Çünkü genel itibariyle Çin’de telefonların fiyatları çok pahalı değil.

Öte yandan Türkiye’nin de yer aldığı Asya ise Avrupa’nın ardından 243 dolar ile 4. sırada yer alıyor. En düşük ücret harcayan ülke ise 154 dolar ile Afrika.

Elbette bu rakamların 2021’in ikinci çeyreğine ait olduğunu da unutmamak gerekiyor. Hali hazırda en ucuz akıllı telefonun 100 dolar civarında fiyatlara satıldığı hesaba katılırsa, bu araştırmadaki doğruluk payının yüksek olduğu söylenebilir.

ABD’de ödenen ücretlerin bu kadar yüksek olmasının temel nedeni ise iPhone satışları. Malum iPhone fiyatları daima ortalamanın üzerinde. Hal böyle olunca ABD’de telefon için verilen ücretler de biraz yüksek oluyor.