Akıllı telefon pazarındaki son durum netleşti

Akıllı telefon pazarındaki son durum netleşti

Akıllı telefon pazarındaki son durum netleşti

2013’ten bu yana Avrupa akıllı telefon sevkiyatları için kötü bir döneme girildi denebilir. İkinci çeyrekte pazar, sevk edilen toplam 40,3 milyon adet için ilk çeyreğe kıyasla %13 düşüş gördü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2020’den bu yana en kötü 2. çeyrek de şu anda yaşanıyor. Bunun sebebi de mevcut çip krizi ve global enflasyon olabilir.

Geçen yılın ikinci çeyreğine kıyasla pazar %11 düştü. Savaş, kötü ekonomi ve COVID-19’un yeniden canlanması akıllı telefon üreticilerini engelledi. İlk bakışta Samsung ve Apple başarılı olmuşlardı.

Sevkiyatları ve pazar payları geçen yılın aynı dönemine göre arttı. Ancak, her ikisi de bu yılın ilk çeyreğinden itibaren keskin bir düşüş yaşadı.

Samsung’un durumuna bakılırsa şirket uzun süredir yaşadığı en kötü dönemi yaşıyor diyebiliriz. Oyunda başka bir faktör daha var. Samsung, bu yıl sevkiyatlarda düşüşe neden olacak bir hamle yaptı, yani Rusya’dan çekildi.

Aynı şey Counterpoint’e göre Apple için de geçerli. Sevkiyatlar, popüler iPhone SE’nin (2022) arkasında yükseldi, ancak toplam sevkiyatlar, Apple’ın Rusya pazarından çekilmesinden bu yana olabileceği kadar yüksek değildi. Xiaomi, Samsung’un durumunun tam tersini yaşadı. Avrupa’daki durum ne yazık ki iç karartıcı. Avrupa’daki birçok ülke çökmeye yaklaşıyor ve Rusya ve Ukrayna’nın ötesinde birçok ülkede, örneğin Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık’ta iç siyasi gerilimler artıyor.