hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Akıllı telefon sektörü durgunlaşıyor

  Akıllı telefon sektörü durgunlaşıyor
  expand

  2007 yılında iPhone 2G başlayan akıllı telefon çılgınlığında bugün gelinen nokta gerçekten şaşırtıcı. Kullanıcı alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte akıllı telefonlar, sadece kendi iç dinamikleri içerisinde kalmayarak hayatımıza yön vermeye başladı. Ancak sektör artık durgunlaşıyor gibi duruyor. En azından rakamlar bunu gösteriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Strategy Analytics isimli şirketin 2014 ve 2015 rakamlarına göre akıllı telefon sektöründeki büyüme oranı ilk kez düştü. 2015 yılının üçüncü çeyreğinde dünya genelinde 354 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşti. Bu rakam 2014 yılında 323 milyon seviyesindeydi. Yaklaşık %10 oranında büyüyen sektör, şimdiye kadarki en düşük büyüme oranını bu yıl kaydetti. Yani artık kullanıcıların belli bir doygunluk seviyesine ulaştığını söyleyebiliriz.

  Sektöre biraz daha özelden bakacak olursak, özellikle son bir yıl içerisinde markaların çoğunun benzer tablolar yayınladığını zaten görmekteydik. Akıllı telefon sektörünün büyük bir kısmını elinde tutan Samsung bile bazı radikal değişikliklere gitmişti. Yine HTC, 3 ana fabrikasından birini geçtiğimiz aylarda satılığa çıkarmıştı.

  Akıllı telefon sektöründeki bu yüzlerce alternatifin önümüzdeki yıllarda azalması ve firmaların yeniden şekillenmesi bekleniyor. Çünkü bu yıl itibariyle Çinli üreticiler dünya geneline yayılmaya başladı. Bu, tanıdığımız büyük üreticilerin canını son derece sıkan bir durum. Değişimin bu yıl başladığını ve önümüzdeki yıllarda hararetleneceğini göreceğiz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow