hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Akıllı telefon sevkiyatlarında ciddi bir düşüş söz konusu

  Akıllı telefon sevkiyatlarında ciddi bir düşüş söz konusu
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Acımasız bir 2022 yılı ile uğraşanlar sadece bilgisayar üreticileri değildi. Canalys, akıllı telefon sevkiyatlarının yıldan yıla yüzde 11 düşerek on yılın en kötü yıllık performansını gösterdiğini tahmin ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dördüncü çeyrek daha kötüydü – sevkiyatlar 2021’in sonuna kıyasla yüzde 17 düştü. Analistlere göre bu aynı zamanda son 10 yılın en kötü dördüncü çeyreğiydi.

  Sektörün ağır toplarının çoğu da zor zamanlar geçirdi. Apple ve Samsung, 2022’de pazar payını sırasıyla yüzde 19 ve yüzde 22’ye çıkaran tek iki büyük marka oldu. Çinli rakipleri Xiaomi, Oppo ve Vivo küçüldü. Apple’ın son çeyrekte Samsung’u geride bıraktığını duymak sizi şaşırtmayacaktır.

  Bununla birlikte, yine de rekor bir yükseliş yaşandı. Apple, Samsung’un ‘sadece’ yüzde 20’sine sahip olduğu sonbaharda pazarın yüzde 25’ini talep etti. Başka bir deyişle, üst düzey markalar sabit kaldı.

  Piyasanın neden güneye gittiğini zaten biliyor olabilirsiniz. Zorlu bir ekonomi ve arz sorunlarının birleşimi talebi zedeledi ve kıtlıklar yarattı. Hayalinizdeki akıllı telefonu karşılayabilseniz bile, onu bulmakta zorlanabilirsiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu, şirketlerin satış yapmasına ve aksi takdirde müşterileri cezbetmek ve satılmayan stokları temizlemek için büyük çaba sarf etmesine yol açtı. Koronavirüs ile başlayan çip krizi ve kıtlık problemleri bir çok açıdan herkesi zor durumda bıraktı, bu da daha fazla probleme yol açtı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow