Akıncı belgeseli tüm dünyada büyük beğeni topladı

Akıncı belgeseli tüm dünyada büyük beğeni topladı

Dünyada sadece 6 ülkenin yapabildiği silahlı insansız hava araçları yeni yüzyılda savaş alanlarının en önemli bileşeni olacak. Türkiye’nin yüksek kapasiteli ilk SİHA’sının geliştirme öyküsünü anlatan Akıncı Belgeseli de TV’lerde ve sosyal medya büyük ilgiyle karşılandı.

Selçuk Bayraktar önderliğindeki geniş bir mühendislik ekibiyle geliştirilen SİHA, Türkiye’nin askeri operasyon yaptığı bölgelerde büyük başarılar kazanılmasına vesile oldu. Dünya basınında yer alan ifadelere göre, Türk SİHA’ları Rusya tarafından üretilen gelişmiş hava savunma sistemlerini de yok etmeyi başardılar. Akıncı, taşıyabildiği ağır silah yüküyle, çok etkili hava operasyonlarını, pilotların hayatlarını riske atmadan ve düşük profilli radar iziyle tamamlamayı mümkün kılıyor.

Bu sayede operasyon bölgesinde, insanlı savaş uçakları için de güvenli bir uçuş alanı yaratan SİHA’lar dünyanın gündemine girmeyi başardı.

Aynı zamanda, düşük maliyeti ve etkili silah taşıma yetenekleriyle, düşman unsurlarını gördüğü yerde etkisiz hale getirme kapasitesine sahip SİHA’lar, yapay zeka tarafından kontrol edilen sürüler halinde uçtuklarında da karşı konulamaz bir yok etme gücüne ulaşıyorlar.

İlk SİHA’mız olan Akıncı’nın öyküsünü anlatan belgesel de yaklaşık 50 dakikalık anlatımıyla, projenin başından itibaren, son ana kadar geçen süreci kayıt altına almış bir yapım olarak dikkat çekti.
Belgesel’de izleyiciler, SİHA’nın geliştirilme aşamasında yaşanan mühendislik çalışmalarını, karşılaşılan engelleri, kazaları, testleri kapsamlı olarak izleyebiliyor. Belgesel ayrıca SİHA’nın beklenenden daha önce havalanıp uçtuğunu ve yoğun mühendislik çabaları sonucunda silahın düşünülenden önce hazır olduğunu da gösteriyor.

Akıncı, Türkiye’nin dünyadaki askeri denklemlerde yerini temelden değiştirmesi ve caydırıcı gücünü büyük oranda büyütmesiyle dikkat çekmişti. Belgeselden öğrendiğimiz kadarıyla, SİHA’nın ardından, uçan otomobil gibi teknolojilerin de hayata geçmesi için hazırlık yapılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS