Alphabet gelirlerini yüzde 20 oranında arttırdı

Alphabet gelirlerini yüzde 20 oranında arttırdı

Yazılım ve teknoloji dünyasının öncü isimlerinden biri olan Google’ın da bünyesinde barındığı Alphabet, 3. çeyreğe ilişkin kazanç raporunu yayınladı.

Yayınlanan rapora göre Alphabet’in 3. çeyrekteki gelirleri yüzde 20 oranında artarak 40.5 milyar dolara ulaştı. Bu gelirlerin büyük bir çoğunluğunu, her zaman olduğu gibi reklamlar oluşturdu.


Google’ın reklam servislerinden elde ettiği gelir 33.92 milyar dolar olarak belirlendi. Şirketin donanım ve bulut ürünlerini içeren diğer ürün kategorileri ise 6.43 milyar dolar kazandırdı.


İnternet reklamcılığının Google’ın tekelinde olduğunu söylemek sanırım pek de yanlış olmayacaktır. Bugün girdiğiniz pek çok sitede Google destekli reklamlarla karşılaşmak mümkün.


Dahası YouTube üzerinde dönen reklamlar da Google tarafından yönetiliyor. Hal böyle olunca Google’ın gelirlerinin büyük bir kısmını reklamların oluşturması da pek şaşırtıcı değil.


Öte yandan Google, Waymo, Verily ve Google Fiber gibi projelerden de 941 milyon dolar zarar etmiş durumda. Fakat bu Alphabet için o kadar da önemli bir meblağ değil.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS