Son Dakika

Amerika’da başları dertte

A A

11.05.2016 - 10:00 Son Güncelleme:

HTC, LG, Samsung, Sony ve nice teknoloji devinin başı ciddi anlamda dertte. Amerika Uluslararası Ticaret Komisyonu (USITC), markalarının bazı önemli modellerinin, Amerika Birleşik Devletlerindeki satışları yasaklanabilir.

Amerika’da başları dertte

Creative, ismi size neyi hatırlıyor? Muhtemelen ilk ses kartınızın, güzide üreticisini. Şirket şimdilerde, anakarta dahil ses yongalarının popülerliği nedeniyle, ses kartları ile değil; ses sistemleri ve ses teknolojileri ile yaptığı atılımlarla tanınıyor.

Creative’ın pek çok akıllı telefon üreticisi ile uzun bir dava geçmişi var. İnanmıyorsanız; Apple’a sorun ve zira şirket, Creative’a çokça patent haklı ihlali bedeli ödedi. Creative’nin açtığı davalar, Apple’a on milyonlarca dolara mal oldu. Özellikle iPod’un, Zen patentlerini ihlal etmesi, uzun süre teknoloji dünyasında gündemde kaldı.

Ses teknolojisi devinin şimdiki hedefinde ise Apple’ın en büyük rakibi Samsung ile diğer teknoloji devleri BlackBerry, HTC, LG, Lenovo/Motorola, Samsung, Sony ve ZTE bulunuyor. Çocukluk kahramanımız, söz konusu akıllı telefon üreticilerine, kendi patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle muazzam çaplı hukuk savaşı başlattı. Amerika Uluslararası Ticaret Komisyonu (USITC), söz konusu şirketlerin, bazı önemli modellerinin, telif haklarını ihlal etmesi nedeniyle satışlarını Amerika içinde yasaklayabilir. Zira Apple iPod’ların satışı bile (Takdir edersiniz ki Apple, Amerika’nın en büyük firmalarından) bile, bundan 8 yıl önce, kısa süreliğine de olsa yasaklanmıştı.

Sosyal medyayı sallayan Muharrem şarkısı

Üstelik Apple iPod’daki sorun, sadece belli uygulamalarının taklidiydi. Creative’in açtığı yeni dava ise, bazı sistemlerinin bire bir kopyalandığı yönünde.

USITC’nin, yılın ikinci yarısında ciddi kararlar vermesi bekleniyor.