Android kullanım oranları

Android kullanım oranları

Dünyanın en yaygın mobil işletim sistemi olan Android, Şubat 2016 verileri ile karşımızda. Her ay düzenli olarak Google tarafından açıklanan rakamlara bu ay bir yenisi daha eklendi. Rakamlar Mart ayında açıklanmış olsa da geçtiğimiz ayın verilerini yansıtıyor.

Geride bıraktığımız Şubat ayı içerisinde en büyük yükseliş Android 5.0 ve Android 5.1 Lollipop sürümünde meydana geldi. İkinci sırada ise Android 6.0 Marshmallow yer alıyor.An itibariyle kullanıcıların %36.1’i Android Lollipop sürümünü kullanıyor. Bu rakam 5.0 ve 5.1 sürümleri arasında neredeyse eşit şekilde dağılıyor diyebiliriz. Bir diğer yükselen trend ise Android 6.0 Marshmallow. Marshmallow kullanan kitle %2.3 oranında. Android 4.4 KitKat sürümü tüm kullanıcıların %34.3’ünde bulunuyor. Jelly Bean ise toplamda %22.3 oranında bir kullanıcı sayısına sahip.


Tüm bu rakamlar KitKat sürümünün giderek azaldığı anlamına geliyor. Ancak listeden kaybolmasına uzun bir süre var. Asıl artış ise içerisinde bulunduğumuz Mart ayı içerisinde bekleniyor. Çünkü Samsung, LG, Sony ve HTC gibi dev üreticiler Mart 2016 içerisinde cihazlarına Marshmallow güncellemelerini ulaştıracak. Google tarafından açıklanan detaylı tabloyu aşağıda görebilirsiniz. Önümüzdeki ay Android kullanım oranları tablosunda çok daha büyük bir değişiklik bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS