Son Dakika

Android Marshmallow kullanımı ne durumda?

A A

05.02.2016 - 15:00 Son Güncelleme:

Geçtiğimiz yıl Google I/O etkinliğinde duyurulan Android 6.0 Marshmallow sürümü, Ekim 2015’te Nexus cihazlara dağıtılmaya başlandı. Sonrasında ise HTC One A9 tüm rakiplerine fark atarak yeni sürümü kullanan ilk üçüncü parti akıllı telefon oldu. Ancak artık Marshmallow kullanımı yaygınlaşıyor.

Android Marshmallow kullanımı ne durumda?

Her ay düzenli olarak Android Geliştirici Sayfası’nda duyurulan kullanım oranlarına Ocak ayının bitmesiyle yeni rakamlar eklendi. Android Marshamllow kullanımı oransal olarak güncel rakamlarla karşımızda. Ancak bu rakamların Ocak ayına ait olduğunu, Şubat ayında açıklandığı için Şubat 2016 olarak adlandırıldığını hatırlatmakta fayda var.Güncel rakamlara göre Android Marshmallow kullanımı %1.2’ye ulaşmış durumda. %1’in üstüne ilk defa bu ay çıkabilen yeni sürüm, Froyo 2.2 sürümünü saymazsak halen en az kullanılan Android versiyonu. İkinci sırada 4.4 KitKat bulunuyor. Android 4.4 KitKat’ın kullanım oranı %35.5. Üçüncü sırada ise Android 5 Lollipop %34.1 ile karşımıza çıkıyor. Detaylı rakamları ve dağılımı aşağıda görebilirsiniz.

4.5G'yle uyumlu akıllı telefonların tam listesi

Hemen aşağıdaki tabloda ise bir önceki aya ait dağılımı bulabilirsiniz. Görüldüğü üzere Android Marshallow geçtiğimiz ay sadece %0.7’lik bir paya sahipmiş. Lollipop ise %32.6’lık bir orana sahip. Yani bu ay hem Lollipop hem de Marshmallow kullanımı artış göstermiş. Ancak asıl artış önümüzdeki aydan sonra bekleniyor. 2015 yılının çoğu amiral gemisi önümüzdeki 2 ay içerisinde güncelleme almış olacak.