Android telefonunuzun bu özelliklerini biliyor muydunuz?

Android telefonunuzun bu özelliklerini biliyor muydunuz?

Yeni Android güncellemesi ile birlikte aynı anda birden fazla uygulamayı kullanabileceğinizi biliyor muydunuz. Ya da evinize gittiğinizde telefonun kilit mekanizmasını otomatik olarak devre dışı bırakabileceğinizi.

Live Caption, güncel Android özellikleri arasında en çok dikkat çekenlerden. Özellikle dil öğrenmekte olan ya da yabancı biriyle sohbet etmek istediğinizde de işinize yarayabilecek bir özellik.

Live Caption özelliğini Erişilebilirlik başlığına giderek aktifleştirdikten sonra, ister kendiniz bir video çekmiş olun, isterseniz de internetten bir video izliyor olun, pek çok farklı dilde bu videoların hatta ses dosyalarının bile altyazılarını görebiliyorsunu

Aynı anda iki farklı uygulamayı kullanın

Aslında bu özelliği daha önce pek çok Android telefonda görmüştük. Bu kez de Google, güncel bir çözüm sunmak istemiş. Öncelikle istediğiniz bir uygulamayı açıyorsunuz. Sonrasında da ana ekrana geliyorsunuz ve ardından alt kısımda yer alan Android kısayol tuşları arasından fonksiyon tuşuna basıyorsunuz. Böylece arkaplanda çalışan ve kapatılabilecek uygulamaları göreceksiniz.

Buradan hangi uygulamayı istiyorsanız, pencerenin hemen sağ üst köşesinde yer alan iki noktaya dokunmalısınız. Açılan sekmede “Split Screen” ibaresini seçin ve sonrasında kullanmak istediğiniz ikinci uygulamayı seçin. Artık aynı anda iki uygulamayı rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Bir yandan video izlerken bir yandan da diğer uygulamalarla ilgilenebilirsiniz

Aslında bu özelliği de daha önce pek çok farklı modelde görmüştük. Android 10 telefonunuzun Ayarlar kısmına gittikten sonra, Uygulamalar ve Bildirimler başlığına uğramalı, buradan da Özel Uygulama İzinleri seçeneğini işaretledikten sonra “Picture-in-Picture” özelliğini aktifleştirmelisiniz. Bu sayede bir yandan video izliyorken bir yandan Twitter’da gezebilir ya da Facebook’ta sörf yapabilirsiniz.

Evdeyken SmartLock özelliğini kullanın, kafanız rahat olsun

Biliyorsunuz, artık akıllı telefonlarda standart olarak Pin, yüz tanıma ve parmak izi okuma sistemleri bulunuyor. Tabii teknoloji olarak farklılıklar var, ama bu da farklı bir konu.

Yoldayken, iş yerindeyken ya da okuldayken, akıllı telefonunuzda kilit sistemini defalarca kez kullanıyorsunuz. Yeri geliyor parmak izi okutuyor, yeri geliyor yüz tanıma sistemini kullanıyorsunuz. Peki bu güvenlik önlemlerine evinizde de gerek var mı? TV izlerken ya da kanepede keyif yaparken telefonunuza her ihtiyaç duyduğunuzda bu sistemleri aktifleştirmek şart mı? Eğer isterseniz şart değil.

Ayarlar, Güvenlik ve Akıllı Kilitleme (Smart Lock) başlığına giderek Pin numaranızı girebilir ve kilit sistemlerini devre dışı bırakabilirsiniz. Tabii aktifleştirmek istediğinizde de yine buraya gitmeniz gerekiyor.

Wi-Fi ağınızı aileniz ve arkadaşlarınızla kolayca paylaşın

Evinize arkadaşlarınız ya da aile üyeleri geldiğinde, sizden kolay internet için Wi-Fi bağlantısı talep edebiliyorlar. Bunun için de şifre vermeniz gerekli. Eğer uzun ve zor bir şifre belirlemişseniz, bunu paylaşmak genellikle zor olur. Yeni Android özelliği sayesinde bu zahmetten kurtulmanız mümkün.

Ayarlar başlığına gittikten sonra, Network Ağ ve sonrasında da Wi-Fi başlığını seçmelisiniz. Buradan ağ bilgilerinizi paylaşabileceğiniz gibi, isterseniz bir QR kodu oluşturarak bunu paylaşabilir ve bu kod sayesinde arkadaşlarınızın kolayca ağa dahil olmasını sağlayabilirsiniz.

Tabii Wi-Fi ağınızı paylaşmak istiyorsanız, güvenlik tarafını elden bırakmamalı ve “misafir ağı” unsurunu da göz önünde bulundurmalısınız.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS