Apple A10X özellikleri ortaya çıktı

Apple A10X özellikleri ortaya çıktı

Apple’ın Haziran ayında tanıttığı yeni iPad Pro ailesinde kullandığı A10X yonga setinin özellikleri nihayet belli oldu.

Apple’ın donanım konusunda ne kadar iyi işler çıkardığını zaten biliyoruz. Zira firmanın senelerdir iPhone ve iPad modellerinde tercihlediği yonga setleri son derece başarılı bir performans çiziyor. Şu an Cupertino merkezli şirketin, piyasadaki en güçlü yonga seti ise yeni iPad Pro modellerinde kullanılan A10X.

Apple, hatırlanacağı üzere yeni iPad Pro ailesini Haziran ayının başında gerçekleşen WWDC etkinliğinde tanıtmıştı. Yeni iPad Pro modelleri gücünü Apple’ın yeni nesil işlemcisi A10X yonga setinden alıyordu. A10X yonga setine dair birçok söylenti ve rapor sızdırılmış olsa da Apple tarafından net bir açıklama gelmemişti. Hatta yeni iPad’ler tanıtıldığında bile yonga setinin kaç nm’lik bir üretim sürecine tabi tutulduğu sır gibi saklanmıştı.

WWDC’ye kadar Apple’ın en güçlü yonga seti olarak lanse edilen A10, 16nm FinFET süreci ile üretiliyordu. Genel kanı A10X’in de bu doğrultuda olabileceği yönündeydi. Fakat bu yonga setlerinin seri üretimini gerçekleştiren TSMC konu hakkında önemli bir açıklamada bulundu.

TSMC tarafından yapılan açıklamada Apple A10X yonga setlerinin 10nm FinFET süreci ile üretildiği belirtildi. Bu durum hem yonga setinin performansını, hem de cihazın şarj süresini doğrudan etkileyen bir özellik.

Şimdi ise asıl merak konusu olan şey, Apple’ın yeni iPhone modeli iPhone 8’de hangi yonga setini tercihleyeceği.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS