Apple iAd kapanıyor!

Apple iAd kapanıyor!

Uzun yıllardır mobil Apple cihazlarında görünen reklamlar konusunda hizmet veren platform 30 Haziran 2016’da kapatılacak. Apple iAd reklam platformunun kapatılacağı, servisin kendi geliştirici sayfasında duyuruldu. Geliştiricilere %70 oranında reklam geliri kazandıran servisin kapatılması uygulama sahipleri için üzücü olacak.

Apple iAd adı halen iOS cihazların mobil reklamlarını üstlenmiş durumda. ABD’deki mobil reklam ağının %5’ini elinde tutan servis, uzun zamandır büyümüyor ve reklam ağları arasındaki payını artıramıyor. Dolayısıyla Apple için karlı bir servis değil.


30 Haziran tarihine kadar mevcut kampanyalar devam edecek ve paralar dağıtılacak. Ancak artık yeni uygulama reklamları servise kabul edilmeyecek. Sadece reklam ağı dahilindeki geliştiriciler yeni kampanya başlatabilecek. Servisin kapatılmasındaki temel neden, mobil reklamcılık konusunda gelişme kaydedemeyecek kadar küçük kalması.


Apple’ın iAd kapandıktan sonra ne yapacağı ise henüz belirsiz. Yeni bir reklam ağı veya başka bir platform ile ortaklık olabileceği konusunda şüpheler var fakat kesin bir bilgi yok. En azından 30 Haziran tarihine kadar geliştiricilerin gelirlerinin ödenecek olması sevindirici bir haber.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS