Apple M2 çipi için start verdi

Apple M2 çipi için start verdi

Apple M2 çipi için start verdi

M1 yongasıyla ARM tabanlı Mac modellerinin önünü açan Apple şimdi de M2 yongası için kolları sıvadı.

Günümüz akıllı telefonlarında kullanılan yonga setlerinin PC’leri bile çalıştırabilecek kapasitede olduğu zaten biliniyordu. Fakat kimse ARM tabanlı bir PC için cesaretli davranamadı. Sonunda Apple gözünü kararttı ve tasarladığı M1 yonga setini Mac modellerinde denedi.

Sonuç harikaydı. Hatta o kadar harikaydı ki Apple’ın Mac satışları bir önceki yılın aynı dönemine oranla iki kat artmıştı.

M1’in bu başarısını iPad modelleriyle taçlandıran Apple, şimdilerde Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan diğer büyük etkinliğe hazırlanıyor.

Apple’ın Haziran ayı etkinliğinde yeni MacBook modellerini tanıtması planlanıyor. Hatta genel beklenti Apple’ın daha büyük ekrana sahip MacBook modelleri tanıtması. Burada ön plana çıkan unsur ise yeni M2 yongası.

Sızdırılan bilgilere göre Apple’ın M2 yongası TSMC’nin N5P teknolojisiyle üretilecek. Hatırlanacağı üzere M1’de 7nm’lik bir süreç ön görülmüştü.

M2 yongasının selefine oranla yüzde 20 daha hızlı ve yüzde 40 daha güçlü olacağı iddia ediliyor. M2 yongasında hem CPU, hem de GPU tarafında daha güçlü bir sistemin bizleri beklediği aşikar. Bakalım Apple ARM tabanlı sistemleri daha da yaygın bir hale getirebilecek mi?

Eğer ARM tabanlı PC’lere olan talep bu şekilde artmaya devam ederse, önümüzdeki süreçte Intel ve AMD gibi isimleri zor günlerin bekleyeceğini söylemek pek de yanlış olmayacaktır.