Apple patent savaşları alanında yenildi

Apple patent savaşları alanında yenildi

Uzun bir süredir paten savaşı’nı kazanan VirnetX, Apple patent savaşları ile ilgili Apple adına üzücü sonuçların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Son olarak Apple’ın şirkete 454 milyon dolarlık ödeme yaptığı duyuruldu. Açılan davalarda Apple’ın ilk olarak Ekim 2016’da 302 milyon dolar ödemesi söylenmişti. Şirket bunu yapmayınca 4 yılda faiz ve diğer maliyetleri 454 milyon dolara çıkan ceza sonunda VirnetX’e ödendi.


Apple şirketi ile VirnetX arasında geçen anlaşmazlık giderek daha fazla büyüyordu. Apple 502 milyon dolar ceza vermesine rağmen bunun önemli bir bölümü geri çevrildi.


Yapılan bu geri çevirmelerin ardından yeni zararların belirlenmesi için dava alt mahkemelere tekrardan gönderilmiş oldu. Apple neredeyse her ay farklı bir patent davası ile karşı karşıya geliyor. Şirketin başka diğer şirketlerden fikir alması ihlal olarak değerlendiriliyor. Fikirler patenlerle korunduğu için Apple patent aldığında ne yazık ki çok geç oluyor.


Şirket bundan kısa bir süre önce üniversite araştırmacılarından da patent davası yemişti. Özellikle de bazı yaratıcı fikirler Apple’ın radarına girdiğinde kuruluş bunu hemen kendi bünyesine katıyor. Ancak patent ihlali gerçekleştirdiği için ciddi miktarda ödeme yapmak zorunda kalıyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS