Apple, reklam sayısını daha da arttırmayı planlıyor

Apple, reklam sayısını daha da arttırmayı planlıyor

Apple, reklam sayısını daha da arttırmayı planlıyor

Apple, arama ağı reklamlarını içeren bir Haritalar sürümünün dahili testlerini gerçekleştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Apple, App Store’da benzer reklamları zaten kullanıyor. Geliştiriciler, belirli terimleri girdiğinizde yazılımlarının arama sonuçları sayfasının en üstünde görünmesini sağlamak için şirkete ödeme yapabilir.

Gurman, Haritalar’daki arama ağı reklamlarının hemen hemen aynı şekilde çalışacağını öne sürüyor. Örneğin, bir Japon restoranı, insanlar “suşi” gibi arama terimlerini kullandığında, işletmelerinin yerel listelerde daha üst sıralarda yer alması için Apple’a ödeme yapabilir. Gurman, Apple’ın Podcast ve Kitap uygulamalarında benzer reklamları uygulayabileceğine inanıyor. Şirketin Apple TV+ aracılığıyla reklam destekli bir katman sunmaya başlayabileceğini söyledi.

Gurman, potansiyel baskıyı şirketin reklam bölümünden sorumlu başkan yardımcısı Todd Teresi’ye bağlıyor. Teresi kısa süre önce doğrudan servis şefi Eddy Cue’ya rapor vermeye başladı ve bildirildiğine göre ekibinin etkisini büyük ölçüde genişletmekten bahsetti. Bölüm, yıllık yaklaşık 4 milyar dolar gelir elde ediyor. Teresi’nin amacı bu sayıyı çift hanelere çıkarmak. Bu, şirketin mevcut reklamcılık çabalarının önemli ölçüde genişletilmesini gerektirecek.

Daha geniş bir reklam baskısı, kendisini en azından harici olarak kullanıcı gizliliği şampiyonu olarak konumlandıran bir şirket için bir yenilik. iOS 14.5’in piyasaya sürülmesiyle şirket, Uygulama İzleme Şeffaflığı adlı bir özelliği kullanıma sundu. 2022’de, politikanın Facebook’un ana şirketi Meta’ya yaklaşık 13 milyar dolarlık gelir kaybına mal olacağı tahmin ediliyor. Şirket, WWDC 2020’de ATT’yi duyurduğunda, şirket, bu özelliği kullanıcı gizliliğini korumak için tasarladığını kamuoyuna açıklamıştı.