Apple sunucuları Rusya’da bugüne kadar hiç yaşanmayan bir durum yaşadı

Apple sunucuları Rusya’da bugüne kadar hiç yaşanmayan bir durum yaşadı

Apple sunucuları Rusya’da bugüne kadar hiç yaşanmayan bir durum yaşadı

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre Rusya’nın en büyük telekomünikasyon şirketleri içerisinde yer alan Rostelecom adeta Apple servislerini karıştırdı. Üstelik bunu 12 saat boyunca yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Normal şartlarda Apple dünyanın en güvenli platformları içerisinde yer alıyor. Şirketin tüm ürün ve hizmetleri üst düzey güvenlik önlemleri kapsamında kullanıcılara sunuluyor. Ancak söz konusu Rusya olunca işler biraz daha değişebiliyor. Apple’ın Rusya’daki sunucuları ile ilgili yaşanan problem ise durumu destekledi.

Konu ile ilgili ortaya çıkan son detaylara göre Rostelecom teknoloji devi Apple’ın rotasını değiştirmeyi başardı. Sunucularda yapılan bu değişiklik büyük bir probleme neden oldu. Ünlü Rus telekomünikasyon şirketi Apple’ın sunucularını kendi trafiği üzerinden kullandı.

26 temmuz 2022 tarihinde başlayan bu ağ yönlendirmeleri 12 saat boyunca sürdü. Çeşitli rotalar oluşturuldu ve sonuç olarak Rostelecom Apple verilerine bir noktada ulaşmış oldu. İşte işin en gizemli taraflarından bir tanesini de bu oluşturuyor.

ABD’li teknoloji devi tarafından henüz konuyla ilgili net açıklamalara yer verilmedi. Daha çok tahminler üzerinden gidiliyor. Bu olaydan hangi hizmetlerin etkilendiği veya ne tür verilerin sızdırıldığı kesin değil.

Rusya uzun bir süredir ABD’li teknoloji devlerinin verilerine ulaşmaya çalışıyordu. Bu durum eline büyük bir koz vermiş oldu. Eğer Apple verileri Rus telekomünikasyon şirketinin eline geçmişse bu ileride büyük krizler yaratabilir. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.