Apple TV+, Netflix’in yerini alabilir mi?

Apple TV+, Netflix’in yerini alabilir mi?

Son dönemde sıkça tekrarladığımız bir husus var. Apple artık taklit edilen değil, taklit eden firma konumuna geldi. Nitekim bunu 25 Mart’taki etkinlikte de gördük. Genel beklenti, Apple’ın tamamen yeni bir şeyler duyuracağı yönündeydi. Fakat Cupertino merkezli şirket bir kez daha taklit etmekle yetinmiş ve Netflix benzeri uygulaması Apple TV+’ı tanıtmıştı.

Apple TV+ nedir sorusunun en basit yanıtı, yeni bir Netflix derlemesi olurdu. Evet, Apple’ın yeni servisi basit anlamıyla Netflix gibi birşey. Yani aylık bir ücret karşılığında abone olacağınız ve mevcut kütüphanede bulunan yayınları izleyebileceğiniz bir servis.


Peki bu servisi Netflix’ten ayıran şey ne? Malum, Netflix bu sektörün tekeli konumunda bulunuyor. Hali hazırda mevcut sektörde pek çok dijital yayıncı olsa da hiç birisi Netflix’in yanına bile yaklaşabilmiş değil. Peki Apple bunu başarabilecek mi?


Söz konusu Apple olduğunda beklentiler de hayli fazla oluyor. Çünkü Cupertino merkezli şirket, dünyanın en büyük nakit rezervine sahip ismi. Dolayısıyla paranın her kapıyı açabilme özelliğini unutmamamız gerekiyor.


Apple da sahip olduğu maddi gücü muazzam bir şekilde kullanarak Oprah Winfrey, Steven Spielberg, Jennifer Aniston, Reese Witherspoon, Octavia Spencer, J.J. Abrams, Jason Momoa, M. Night Shyamalan ve Jon M. Chu gibi isimleri arkasına almış.


Evet Apple TV+’da yukarıda saydığımız isimlerin hazırladığı program, dizi ve filmler yer alacak. Dolayısıyla Apple’ın şimdiden Netflix’in en ciddi 2. rakibi olduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Malum ilk sırada Disney’in dijital yayın platformu Disney+ yer alıyor.


Netflix’in yerini alabilir mi?


Örneğin Apple Müzik, sektöre çok sonra girmesine kaşın Spotify’ın en büyük rakibi olmayı başarmıştı. Peki aynı durum dijital yayıncılık sektöründe de gerçekleşir mi?


Öncelikli şunu belirtmemiz gerekiyor. Netflix’in muazzam bir kütüphanesi var. Dolayısıyla kullanıcılar Apple TV+’dan da aynı şeyi bekleyeceklerdir. Ayrıca bir diğer unsur da platforma özel içerikler. Netflix bu anlamda da rakipsiz. Kendi platformuna özel pek çok dizi ve filmi mevcut. Ayrıca Disney+’ın da son derece sağlam geldiğini hatırlatmak gerekiyor. Kısaca Apple’ın Netflix ve Disney’i geçmesi pek de kolay olmayacak.


Dolayısıyla Apple TV+’ın da başarılı olabilmesi için Netflix gibi rakipsiz bir kütüphaneye sahip olması gerekiyor. Bu da sizlerin de tahmin edebileceği üzere kısa sürede gerçekleşecek bir şey değil.


Kısaca özetlemek gerekirse yakın bir gelecekte Apple TV+’ın Netflix’in yerine geçmesi pek de muhtemel görünmüyor.


Apple cihazları dışında LG, Samsung, Sony ve Vizio tarafından üretilen akıllı televizyonlarda da desteklenecek olan Apple TV+ önümüzdeki sonbaharda hizmet vermeye başlayacak. Servisin fiyatı da muhtemelen o zaman netleşecektir.


Bu arada dip not olarak hatırlatalım. Apple yeni bir iPhone, iPad ya da Mac alana 1 yıllık Apple TV+ üyeliği hediye edeceğini duyurdu. Bakalım bu kampanya Apple TV+‘ın müşteri sayısını arttırmaya yardımcı olacak mı? Bekleyip göreceğiz.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS