Son Dakika

Apple’ın yeni güvenlik kuralı

A A

21.05.2016 - 16:00

Özellikle son aylarda Apple ve FBI arasındaki güvenlik krizi gündemi sıkça işgal etmişti. Apple bu konuya hassas yaklaşmaya devam ediyor olmalı ki yeni bir güvenlik kuralı daha devreye sokuldu. İşte detaylar.

Apple’ın yeni güvenlik kuralı

Touch ID olarak adlandırılan parmak izi sensörü aktif olsa bile Apple ana şifre olarak parolayı kabul ediyor. Altı haneli parola, cihazı kapatıp açtığınızda doğru parmak izi olsa bile zorunlu olarak isteniyordu. Şimdi yeni bir güvenlik tedbiri daha aktifleştirildi.

Artık yeni kurala göre, altı (ve daha fazla) gün boyunca cihazı sadece parmak iziyle açtıysanız ve aynı zamanda parmak izi sensörünü sekiz saat boyunca kullanmadıysanız, iOS cihazınızın zorunlu olarak parola girmenizi isteyecek. Aksi taktirde cihaz kendini kilitleyecek. Beş başarısız giriş denemesinden sonra “iPhone’umu Bul” servisi aktifse devreye girecek.

Daha öncesinde böyle bir kuralın olmadığını hatırlatmakta fayda var. Böylelikle cihazınızın sizin yerinize, yeni eklenmiş olabilecek parmak izlerine karşı bir çeşit koruma sağlıyor. Bu yeni kural Touch ID sensörüne sahip ve iOS 9.3.2 yüklü tüm Apple cihazlarında an itibariyle geçerli. Sizce bu yeni kural istenmeyen erişimleri engelleme noktasında faydalı mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.