hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Asus oyun monitörleri konusunda oldukça kararlı

  Asus oyun monitörleri konusunda oldukça kararlı
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Computex 2023 etkinliği sırasında Asus, 24 inç boyutunda ve 1080p çözünürlüklü bir ekran tanıtarak gözleri üzerine çekti. Bu IPS ekran, etkileyici bir yenileme hızına sahip.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Asus, bir yandan da daha büyük bir ekran arzulayan kullanıcılara yönelik olarak ROG Swift PG38UQ monitörünü tanıttı. Şimdi, bu monitörün sunduklarına yakından bakalım.

  ROG Swift PG38UQ, 38 inçlik bir oyun monitörü olarak karşımıza çıkıyor. Monitör, daha net bir hareket sağlamak amacıyla Hızlı IPS paneli ve 1 ms tepki süresi (GtG) kullanıyor. Ayrıca hem AMD FreeSync Premium Pro hem de NVIDIA G-SYNC teknolojilerini destekleyerek, yüksek kare hızlı oyunlarda görüntü yırtılmalarını önlemekte oldukça etkili.

  Bu monitör, keskin ve detaylı görseller sunabilme amacıyla 16:9 en boy oranında ve 3.840 x 2.160 doğal 4K çözünürlüğe sahip. DisplayPort 1.4 üzerinden bağlanıldığında bu monitörün maksimum yenileme hızı 144 Hz’ye ulaşabiliyor ve böylece 4K/144 Hz oyun deneyimi sunabiliyor. Ancak HDMI 2.1 aracılığıyla bağlantı yapıldığında yenileme hızı 4K’da 120 Hz ile sınırlı kalıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Not edilmesi gereken bir diğer önemli özellik ise, ROG Swift PG38UQ’nun VESA DisplayHDR 600 sertifikasına sahip olması. Bu sayede, HDR içerikler izlenirken 10 bit görüntü işleme ve 600 nitlik zirve parlaklığı sağlayabiliyor. Ayrıca DCI-P3 renk uzayının %98’ini kapsayarak, canlı ve doğru renklerle etkileyici bir görsel deneyim sunuyor.

  ROG Strix XG259QN ile birlikte tanıtılan ROG Swift PG38UQ’nun 2023 yılının üçüncü çeyreğinde piyasaya çıkması bekleniyor. Ancak Asus, bu monitörün tam olarak ne zaman piyasaya çıkacağını veya fiyatını henüz açıklamış değil.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow