Bayrak çekenler kervanına Spotify’da katıldı

Bayrak çekenler kervanına Spotify’da katıldı

Bayrak çekenler kervanına Spotify’da katıldı

Spotify, sonunda pes etti ve toplu işten çıkarma protokolünün uygulanacağını duyurdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Teknoloji dünyasında işler yolunda gitmiyor. Pandemi döneminde beklentilerin üzerinde büyüyen ve bu nedenle yanlış kararlar alarak çok yüksek sayıda işe alımlar gerçekleştiren birçok teknoloji devi, şimdilerde bu hatalı kararlarının sonuçlarıyla yüzleşiyor.

Kimi şirketler hata yaptıklarını sürecin en başında kabul ederek binlerce çalışanla yollarını ayırırken, kimileri ise durumun sürdürülebilir olduğu son noktaya kadar devam etmekte kararlı. Ancak bugün itibariyle beyaz bayrak çekenler kervanına Spotify’da katıldı.

Dünyanın en önemli müzik platformlarından biri olan Spotify’da tıpkı diğer birçok teknoloji devi gibi pandemi döneminde çok hızlı bir büyüme dönemi geçirmiş ve buna bağlı olarak da hesapta olmayan binlerce kişilik işe alımlar yapmıştı. Ancak son zamanlarda rüzgarın tersine dönmesi ve reklam gelirlerinin azalmasıyla birlikte, maliyetlerin artması birçok şirket gibi Spotify’ın da faturayı çalışanlarına kesmesiyle sonuçlandı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada henüz tam olarak kaç kişilik bir işten çıkarma protokolünün yürürlüğe gireceği konusunda net bir bilgi verilmese de Spotify’a yakın kaynaklar aşağı yukarı 600 kişilik bir işten çıkarma listesinden bahsediyor. Her ne kadar Microsoft ve Amazon gibi teknoloji devlerinin on binleri geçen sayıdaki işten çıkarmalarının yanında Spotify’ın 600 kişisi masum gibi görünse de, Microsoft’un işten çıkarttığı 11.000 kişi tüm çalışanlarının yaklaşık %5’ine denk geliyordu. Spotify’da ise bu oran %6’ya yakın çıkıyor. Ne diyelim, umuyoruz ki artık bu tür haberlerle karşılaşmak zorunda kalmayız.