hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  BlackBerry, John Chen ile sözleşme uzattı

  BlackBerry, John Chen ile sözleşme uzattı
  expand
  KAYNAKEcevit Bıktım

  Yaklaşık 5 sene önce, BB genel kurulu Thorsten Heins yerine John Chen’i CEO koltuğuna oturtmuştu. Chen aradan geçen süre içerisinde yaptığı hamlelerle BlackBerry’i tekrardan ayağa kaldırmayı başardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir zamanlar Nokia ile birlikte cep telefonu pazarının lider isimlerinden biri olan BlackBerry, akıllı telefonlara geçiş sürecine biraz zor adapte olmuştu. Apple, Samsung, Huawei gibi isimler yükselirken, Nokia ve BlackBerry gibi köklü firmalar ise iflasın eşiğine gelmişti. Kanada kökenli bir firma olan BB, son bir kaç sene de önemli atılımlar gerçekleştirdi.

  Kanadalı şirketin lisans haklarını TCL’e kiralayarak, akıllı telefon alanında önemli bir hamle yapan Chen, yazılım tarafında da önemli işler ortaya koydu. Chen’in gösterdiği azimli çalışmaların bir ödülü olarak, BB yönetim kurulu CEO’nun görevini 2023 yılına kadar uzatma kararı aldı.

  Yapılan sözleşme gereği Chen’in maaşı aynı kalırken, prim tarafında önemli değişikliklerin olduğu belirtildi. BlackBerry’nin CEO’su en büyük ikramiyeyi ise şirketin hisse fiyatını 30 dolar seviyesine çıkardığında alacak. Hali hazırda BlackBerry hisselere 16 ile 20 dolar arasında gidip geliyor. Mevcut şartlarda şirketin hisselerinin 30 dolara tırmanması pek de mümkün görünmüyor. Elbette yine de geleceğin ne getireceğini kimse bilemez.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu arada dip not olarak belirtelim. BB geçtiğimiz çeyrekte 226 milyon dolarlık gelire sahip olduğunu açıklamıştı. Bu miktar geçtiğimiz sene aynı dönemle kıyaslandığında yüzde 25 oranında daha az.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow