Bu telefonları hatırlayacak mısınız?

Günümüzde tuşlu cep telefonlarının yerini akıllı telefonlar aldı. Artık kullandığımız telefonlarda tuş görmek çok zor. Fakat bu durum hep böyle değildi. Akıllı telefonlar hayatımıza girmeden önce tuşlu cep telefonları vardı.O dönemde yüzlerce ve hatta belki de binlerce model satışa sunuldu. Fakat günümüze geldiğimizde bu modellerden pek azı hatırlanıyor. Bu yazımızda tasarımlarıyla zihinlere kazınan ve adeta bizleri akıllı telefonlara hazırlayan modellerle karşınızdayız. Yani unutulmaz cep telefonları ile.

Listemize geçmeden hemen belirtelim. Genel olarak akıllı telefonların öncesinde satışa sunulan, renkli ekrana sahip modelleri baz aldık. Eğer biraz daha geri gitseydik listeye 3310, 5110 gibi efsaneleri de eklememiz gerekirdi ki o zamanda bu yazı hayli uzun sürebilirdi.

Nokia 3650

Nokia’nın tarihindeki en önemli telefonlardan biri olan Nokia 3650, geniş ekranı ve eski klasik çevirmeli telefonları andıran tuş takımı ile dikkatleri üzerine çekmişti. 3650 aynı zamanda Nokia’nın geniş ekranlı ilk telefon modellerinden biri olarak da ön plana çıkıyordu.

Nokia N-Gage

Bir diğer modelimiz ise N-Gage. Nokia’nın oyun tutkunlarına özel olarak tasarladığı N-Gage tam ortasına yerleştirilen ekran sebebiyle bir telefondan ziyade el konsolunu andırıyordu. Büyük ekranına karşın kamerası bulunmayan N-Gage’in hoparlörü de yan tarafına konumlandırılmıştı. Yani telefonla konuşmak için, telefonu düz değil, yan olarak kulağınıza götürmeniz gerekiyordu.

Nokia 7600

Nokia’nın belki de en farklı tasarıma sahip modellerinden biri de 7600’dır. Bir telefondan çok her şeye benzeyen 7600, kadınlara özel olarak tasarlanmıştı. Fakat ergonomik olmayan tasarımı ile pek de başarılı olamayan telefon, Nokia’nın tarihinde kara bir leke olarak iz bıraktı.

Siemens SX-1

Şimdilerde Siemens marka cep telefonlarını pek göremesek de zamanında bu firmanın başarılı telefonlar ürettiğini biliyoruz. Bu telefonlardan birisi de SX-1 modeliydi. SX-1 o zamanın en çok tutulan modeli Nokia 6600 kadar başarılı bir telefondu. Tuşları ekranın hemen yan tarafına konumlandırılan telefon, ülkemizde de önemli bir müşteri kitlesine erişmeyi başarmıştı.

Sony Ericsson P900

Bir zamanların efsane cep telefonu markası Ericsson 2000’li yılların başlarında Sony bünyesine katılmıştı. Sony Ericsson P900, o zamanların ilk akıllı telefonlarından biri olarak ön plana çıkıyordu. Pek de alışık olmadığımız bir tasarımla hem dokunmatik hem de fiziksel klavyeye sahip olan P900, telefondan ziyade akıllı bir PDA olarak rağbet görüyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS