Call of Duty WW 2 gerçekten başarılı olabilir mi?

Call of Duty WW 2 gerçekten başarılı olabilir mi?

Call of Duty serisi sonunda özüne dönmeye karar verdi. Peki bunca yıl aradan sonra Call of Duty WW 2 gerçekten başarılı olabilir mi?

Gran Turismo Sport için yeni video


2. Dünya Savaşı temalı oyunlar 2000’li yılların başında oldukça popülerdi. O yıllarda Electronic Arts tarafından geliştirilen Medal of Honor serisi bu alanda rakipsiz gibi görünüyordu. Özellikle Medal of Honor: Allied Assault ilk çıktığı zamanda eşine az rastlanır bir başarıya imza atmıştı.


Medal of Honor Allied Assault’un satışa sunulmasının ardından yapımcı ekip ile Electronic Arts yollarını ayırma kararı almıştı. Bu durumu fırsat bilen Activision, ekibi Infinity Ward bünyesine dahil etmiş ve böylece Call of Duty için ilk adımlar atılmıştı.


Infiniy Ward tarafından geliştirilen ve 2003 yılında satışa sunulan ilk Call of Duty oyunu büyük beğeni toplamıştı. Activision, gelen başarı karşısında serinin devamı kararını verdi. İkinci Call of Duty oyunu 25 Ekim 2005’te raflardaki yerini aldı.
call of duty 1


2. Dünya Savaşı ile büyüyen bir seri


Seri ilk 3 oyunu boyunca hep 2. Dünya Savaşı temasını konu edindi. Yani Call of Duty kitlesi bu seriyi 2. Dünya Savaşı temalı oyunlarla sevdi.


Activision, serinin kendini tekrar etmemesi için 4. oyunda devrim niteliğinde bir karar aldı. Call of Duty serisi ilk defa modern zamana taşınacaktı. 2007’de Modern Warfare ismiyle çıkan Call of Duty 4, o zamana kadar ki en iyi satış rakamlarına ulaştı.


Bir sonraki sene tekrardan 2. Dünya Savaşı’na dönüş yapan seri World at War ile perdeyi kapatmış oldu. 2008 yılında yayınlanan CoD 5: World at War, serinin 2. Dünya Savaşı’nı konu edindiği son yapım oldu.


Bu durumun en önemli nedeni ise, World at War’ın bir önceki sene satışa sunulan Modern Warfare’ın gölgesinde kalmasıydı. Zira World at War çıkmış olmasına karşına hala geniş bir kitle Modern Warefare oynamaya devam ediyordu. Bu durumu göz önüne alan Actvision, 2. Dünya Savaşı temasını rafa kaldırarak seriyi bambaşka bir noktaya taşımaya karar verdi.


call of duty 2


Seri kendine bambaşka bir rota çizdi


2008’den sonraki yıllarda her sene yeni bir Call of Duty oyunu satışa sunuldu. Modern Warfare 2, Modern Warfare 3, Black Ops, Black Ops 2, Black Ops 3, Ghosts, Advanced Warfare ve Infinity Warfare. Çıkan tüm CoD oyunları yeni dünya temalı yapımlardı.


Bu oyunlarda kimi zaman özel bir operasyon timinin üyesiyken, kimi zamansa Amerika’yı işgalden kurtarmaya çalışan bir örgütün askeri olduk.


Fakat Actvision, gelişmiş savaş teması fikrini son yıllarda biraz fazla abarttı. Günümüz savaşlarıyla da yetinmeyen ekip, mücadeleyi dünya dışına, uzaya taşımaya meyil etti. Haliyle bu durum oyuncuların biraz canını sıktı.


Birkaç yıl öncesinde çıkan her yeni oyunuyla rekorlar kıran seri, son oyunlarında hedeflediği başarının çok gerisinde kaldı.


Bu nedenle Activision yıllar önce rafa kaldırdığı 2. Dünya Savaşı temasını tekrardan sahaya sürmeye karar verdi.call of duty 4


Call of Duty WW 2 seriyi eski günlerine döndürebilir mi?


Bugün Call of Duty WW 2 resmi olarak duyuruldu. Peki Call of Duty World War 2 gerçek anlamda başarılı olabilir mi? Seriyi eski günlerine geri döndürebilir mi?


Açıkçası, şu aralar 2. Dünya Savaşı temasına aç bir nesil olduğunu söylesek sanırım pek de yanılmış olmayız. Yeni çıkacak olan Call of Duty WW 2 sağlam bir hikaye örgüsüne sahip olursa akıllara kazınacak bir başarıya imza atabilir.


Elbette günümüzde online oynanabilen modların önemini de inkar edemeyiz. Dolayısıyla sağlam bir hikaye modunun yanı sıra, oyuncuları oyuna bağlayan bir multiplayer modunun da bulunması gerekiyor.


call of duty ww 2


Yapımcı ekip kendine güveniyor


Call of Duty WW 2’nin yapımcısı Sledgehammer Studios bu konuda kendine güveniyor. Zira stüdyo bu oyun üzerinde uzun süredir çalıştıklarını da itiraf etmişti.


Call of Duty WW 2 ile ilgili çıkan haberlere olan ilgi, serinin son birkaç oyunundan daha başarılı bir çizgiye sahip olacağını ispatlar nitelikte. Tabi ki yine de oyun çıkmadan net bir yargıya varmak doğru olmayacaktır.


Açıkçası benim kişisel görüşüm Call of Duty WW 2’nin başarılı olabileceği yönünde. Özellikle oyunun hikaye modundan daha büyük bir beklenti içerisindeyim. Zira serinin 3 yapımcısı da son oyunlarda hikaye modlarını hepten boş vermişti. Bakalım özlenen CoD efsanevi bir geri dönüş yapabilecek mi? Bekleyip göreceğiz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS