Chrome bildirimleri evrim geçirecek

Chrome bildirimleri evrim geçirecek

Benzer önlemleri kısa süre önce de Firefox’un geliştiricisi Mozilla Vakfı almıştı. Tarayıcı bildirimleri hizmetlerini sömüren web siteleri artık internet üzerinde kullanıcılara terör yaşatmaya başlamıştı.

Google’ın duyurusuna göre, Chrome 80 ile beraber tarayıcı bildirimleri daha sessiz ve daha az rahatsız edici olacak.


Buna göre bildirimler artık kullanıcının ekranında aniden beliren bir pencere yerine, uyarı simgesi olarak ortaya çıkacak.


Yeni uyarı sistemi şimdilik manual olarak devreye alınacak. Yani kullanıcılar ayarlar menüsünden daha az rahatsız eden uyarı sistemini devreye sokmak zorunda olacak. Ancak yakın gelecekte bu uyarılar otomatik olarak devreye girecek.


Google’ın yeni güncellemesinin Şubat ayında kullanıcılara ulaşması bekleniyor. Google ayrıca Chrome uyarı sistemini reklam yapmak ve kullanıcıları taciz etmek için kullanan sitelere ağır yaptırımlar uygulayacaklarını da duyurdu.


Bu konudaki önlemlerin ne olduğu henüz belirtilmedi ama Google’ın tarayıcı üzerinde, “bu site zararlı işlemler yürütüyor,” gibi bir uyarı çıkarması mümkün görünüyor. Bu da söz konusu siteler için ağır ziyaretçi kaybı anlamına gelecek.


Chrome’un yeni önlemleri hem masa üstü hem de mobil tarayıcı için geçerli olacak.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS