Son Dakika

Clubhouse verileri bilgisayar korsanları tarafından sızdırıldı

A A

25.02.2021 - 10:03 | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Sadece iPhone cihazları tarafından erişilebilen Clubhouse verileri kötü amaçlı yazılımlar ile birlikte Android kullanıcılarına sızdırıldı.

Clubhouse verileri bilgisayar korsanları tarafından sızdırıldı

Bu uygulamanın sadece iOS kullanıcıları için çalışıyor olması büyük bir tepki topluyordu. Bunun üzerine bir hacker ses dosyalarının tamamını web üzerinden kullanılabilir hale getirdi.

Komutlara bakıldığında uygulama için tersine mühendislik yönteminin kullanıldığı görülüyor. Bugüne kadar hiç kimse böyle bir işe kalkışmamıştı. Üstelik Clubhouse gibi gizliliğe önem veren bir platform ne yazık ki saldırılardan kurtulamadı. Şu anda internet üzerinden sohbet odalarına erişmek mümkün.

Bu hafta sonu içerisinde yayın yapan ve kendisini Android geliştiricisi olarak tanımlayan bir kişi büyük oranda veri ihlali yaptı. Böyle bir durumun ortaya çıkması konusunda birçok tahmin var. Mesela sohbetlerin ve ses dosyalarının anlık olarak şifrelenmemesi bunun en büyük nedeni.

Clubhouse üyesi olduktan sonra platform içerisinde sohbet odası kurulabiliyor. Ayrıca burada sohbet odaları düzenleyen kişiler genellikle tanınmış simalardan oluşuyor. Mesela yine geçtiğimiz günlerde Elon Musk burada bir sohbet gerçekleştirmişti. Fazlasıyla rağbet gören sohbet ile birlikte bunun da sızdırılmış olma ihtimali ortaya çıktı.

Tersine mühendislik yöntemi ile birçok kişinin uygulama verileri ele geçirebiliyor. Ayrıca tüm bu veriler ses yapay zekası ile değişikliğe uğratılabiliyor. Herhangi birisinin hiç söylemediği sözler ses yapay zekası ile oluşturulabiliyor.