Days Gone övgüleri hak ediyor mu? İşte inceleme yazımız.

Days Gone övgüleri hak ediyor mu? İşte inceleme yazımız.

PlayStation 4 sahiplerinin uzun bir süredir sabırsızlıkla bekledikleri Days Gone nihayet raflardaki yerini aldı. Daha önce PS Vita için satışa sunulan Uncharted Golden Abyss oyunuyla ismini duyuran Bend Studio tarafından geliştirilen Days Gone, Türkçe alt yazı desteğiyle satışa sunuldu.

Days Gone inceleme yazımıza başlamadan önce oyunu baştan sona kadar deneyimleme şansına eriştiğimizi belirtelim. Yani bu incelemeyi oyunun belli bir bölümünü oynayarak hazırlamadık.

Klasik bir kıyamet senaryosu

Sony’nin PlayStation 4’e özel olarak satışa sunduğu Days Gone, oyun sektöründe hayli aşina olduğumuz bir senaryoya sahip. Yapımcı ekip oyundaki zombilere, kaçık, üşüşgen gibi değişik isimler vermiş. Fakat Days Gone inceleme yazısı boyunca karışıklık olmaması için ben tüm bu yaratıklara zombi olarak hitap edeceğim.

Oyuna ilk başladığınızda kendinizi bir zombi istilasının ortasında buluyorsunuz. Bu istiladan kaçmak isterken arkadaşınız yaralanıyor ve onu bırakmamak için kendinizi bir zombi ordusunun içerisine bırakıyorsunuz.
Tam bu noktada kendinizi zombilerle savaşmaya hazırlarken birden sahne geçiyor ve sizi ileri bir tarihe götürüyor. Nitekim bu zaman dilimi, oyunun ana hikayesinin ortaya çıktığı periyotla aynı. Zaman zaman flashback’ler yaşansa da genel olarak aynı zaman diliminde oynuyorsunuz.

Tamamen değişmiş bir dünya

Days Gone’da bizleri tamamen yozlaşmış bir dünya bekliyor. Normal şartlarda böyle bir salgında tüm insanlığın birbirine yardım etmesi gerekirken, insanların gruplar halinde hayatta kalmaya çalıştıkları bir ortama tanıklık ediyoruz.
Oyun boyunca sadece hastalıktan etkilenen zombilerle değil, aynı zamanda sıradan insanlarla da savaşıyoruz. Çünkü Days Gone dünyasında geçerli tek bir kural mevcut. O da hayatta kalmak için öldürmen gerektiği gerçeği.
Nitekim biz de oyuna başladıktan kısa bir süre sonra bu kurala ayak uyduruyoruz. Önümüze çıkan kampları temizleyerek, bulduğumuz sığınakları yağmalıyoruz. Çünkü biz onların kampını temizlemezsek onlar bizi gördüğü yerde indirmeye çalışıyor.

Zombiler her yerde!

Days Gone zombi popülasyonu açısından hayli hareketli bir yapım. Oyunda başıboş dolaşırken bile yüzlerde zombi öldürebilirsiniz. Peki bu öldürdüğümüz zombiler bize ne yarar sağlıyor? Hemen yanıtlayalım.

Öldürdüğünüz hastalıklı insanlardan, kaçıklardan, üşüşgenlerden kısacası zombilerden savaş ganimetleri alıyorsunuz. Bunlar bazen bir çift kulak, bazen de bir çift altın diş olabiliyor. Nitekim bunları belli kamp bölgelerini götürerek güvenirliğinizi arttırıyorsunuz.

Oyundaki güvenirlik seviyeniz arttığında motorunuz için yeni aksesuarlar satın alabiliyorsunuz. Bu arada yeri gelmişken belirtelim. Oyun boyunca en sadık arkadaşınız motorunuz oluyor. Days Gone açık dünya tarzı bir yapım olmasına karşın öyle yolda gördüğünüz her araca binip gezebileceğiniz bir oyun değil.

Dolayısıyla elinizin altındaki motora iyice hakim olmanız gerekiyor. Eğer motorunuzun yakıtı biterse bir yerlerden yakıt bulup doldurmalı, bozulursa da hurda parçaları toplayıp tamir etmelisiniz.

Geniş bir silah envanteri

Days Gone’da oyun severleri geniş bir silah envanteri bekliyor. Sağdan soldan toplayacağınız çeşitli parçaları birleştirerek, hayli fantastik silahlar ortaya çıkarabilirsiniz. Örneğin beysbol sopası ve çivileri birleştirerek çivili sopa yapabilirsiniz. Elbette bunu yapabilmek için öncelikli olarak silah şemasını ele geçirmeniz gerekiyor.

Silah şemaları genel itibariyle oyundaki kamp alanlarına gizlenmiş. Bu kamp alanlarını yağmalayarak farklı tasarımlara sahip fantastik yakın dövüş silahlarına sahip olabilirsiniz.

Oyundaki craft sisteminin hayli fonksiyonel olduğunu söyleyebiliriz. Çevreden topladığınız çeşitli envanterlerle Molotof kokteylinden, arbelet okuna kadar pek çok şey üretebiliyorsunuz. Yapımcılar bu noktada oyuncuların Days Gone dünyasını sonuna kadar keşfetmelerini istemiş.

PS4’ü aşan grafikler

Days Gone inceleme yazısı için son başlığımız grafikler. Malum PS4, 2013 yılında çıkan bir konsol. Dolayısıyla gücü üç aşağı beş yukarı belli. Haliyle 2013 model bir konsoldan öyle muazzam grafikler beklemek pek doğru olmayacaktır.

Fakat Sony, God of War ve Spider-Man gibi yapımlardaki başarısını Days Gone’a da yansıtmış. Days Gone grafik ve görsellik açısından konsolun gücünü aşan bir kaliteye sahip. Açıkçası Bend Studio’nun başarılı bir iş çıkardığını söyleyebiliriz.

Oyunun ilerleyişi ile uyumlu müzikleri de hesaba katacak olursak, Days Gone muazzam bir yapım olmuş diyebiliriz. Hikaye tarafında biraz eksiklikler olsa da Days Gone devam oyunuyla yeni nesilde karşımıza çıkabilir. Eğer zombi temalı oyunlardan hoşlanıyorsanız, Days Gone’ı mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS