Dev dokunmatik ekranlar ile siparişleri alacak

Dev dokunmatik ekranlar ile siparişleri alacak

Dünyanın en büyük fast food zincirleri arasında yer alan McDonald’s yeni nesil sipariş sistemini devreye aldı. New York’ta uygulanmaya başlayan sistemin yakında tüm dünyaya yayılması bekleniyor

Dünyanın en büyük fast food zincirleri arasında yer alan McDonald’s yeni nesil ödeme sistemini devreye alıyor. Restoranlarında uzun kuyrukların oluşmasına neden olan sipariş sırasını azaltmak isteyen firma bunun için teknolojinin nimetlerinden faydalanıyor.


Mağazalarında devreye aldığı yeni nesil ödeme sistemi sayesinde kullanıcılar masalarının yanında bulunan ödeme noktalarından ürünlerini seçebilecek ve kredi kartı ile ödeyebilecek. Temassız ödemenin de desteklendiği sistem sayesinde ödemeler hızlı bir  şekilde gerçekletirilebilecek.


New York’taki mağazalarda kullanılmaya başlayan sistemde mağazaya büyük dokunmatik ekranlar yerleştiriliyor. Müşteriler masalarının yakınında bulunan dev ekrana sahip kiosklar vasıtasıyla ürünlerini seçebiliyor ve anında kredi kartı ya da temassız yöntemler ile ödeme yapabiliyor. Siparişler de birkaç dakika sonra müşterilerin masasına geliyor.


Ülkemizde de oldukça büyük bir zincire sahip olan şirket yakın zamanda ünlü bir isim ile reklam kampanyasına girişmişti. Şu an aktif olarak kullanılabilen kiosklar sayesinde kasa kuyrukları oluşmadan mağazadaki kiosklar sayesinde ödemeler hızlı bir şekilde alınabilecek. Ödemelerin dokunmatik ekranlı ödeme noktaları üzerinden alınmasıyla ile azalacak olan kasa kuyrukları hem müşterileri rahatlatacak hem de çalışanların iş yükünü hafifletecek.


Ödeme sisteminin olumsuz etkisi ise kasiyerlere olacak. Ödemelerin kiosklar üzerinden alınmasıyla birlikte iş gücüne duyulan ihtiyaç azalacak ve işten çıkarmalara baş gösterebilecek. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yaşanacak olan bu duruma karşı koymak mümkün değil. Özellikle belli başlı mesleklerde boy gösterecek olan bu sorunun önümüzdeki yıllarda büyük oranda artması bekleniyor.


McDonald’s zincirinin en büyük rakibi olan Burger King ise şu an için sessiz durumda. Ancak firmanın da bu alanda yatırım yaptığı ve yakın zamanda servisini yaygın olarak kullanıma sunacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS