Devrim yaratan oyun konsolları

Devrim yaratan oyun konsolları

Oyun konsolları 40 seneden fazladır hayatımızda. Tarihe geçen, oyun dünyasını değiştiren ve devrim yaratan oyun konsolları hangileriydi? Neden bazıları tarihe karışırken, bunlar tarihe geçti?

Çocuklar ailelerine bilgisayar aldırmak isterken en çok "Derslerime yardımcı olsun diye kullanacağım." kozunu oynarlar. Ancak hepimiz biliyoruz ki sadece çocukların değil, her yaştan birçok insanın bilgisayarlarda en çok yaptıkları şeylerden biri oyun oynamaktır. Oyun konsolları söz konusu olduğunda ise derslere yardımcı olmak söz konusu bile değil. Belki de oyun konsolları bu konuda daha dürüst olmak isteyenler tarafından geliştirilmiştir, kim bilir? "Sadece oyun oynanan bilgisayarlar" olarak da tanımlanabileceğimiz bu oyun konsolları 40 seneden fazladır hayatımızdalar. Bazıları tarihte kayboldu, bazıları tarihe geçti. Biz de bu tarihi araştırıp, devrim yaratan oyun konsolları bu yazıda sizler için bir araya geldi.


Magnavox Odyssey, 1972


devrim yaratan oyun konsolları


Magnavox Odyssey gerçek anlamıyla dünyanın ilk oyun konsolu olma unvanına sahip. Ralph Baer adlı mühendis tarafından geliştirilen ve satışa sunulan Magnavox Odyssey, 40 adet transistör ve 40 adet diyottan meydana gelen çok basit bir üründü. Ekranda 3 farklı nesneyi hareket ettirebilen bu cihaz, bugün bir klasik haline gelen Pong'a ilham kaynağı olan masa tenisi oyununa sahipti.


Atari VCS, 1977

devrim yaratan oyun konsolları

Bazıları tarafından "Kara Kutu" olarak da bilinen Atari VCS belki de Türkiye'de yaşı 30'un üzerindeki çok sayıda kişinin oyun konsollarıyla ilk kez tanıştığı cihaz olmuştur. Ahşap kasaya sahip son oyun konsolu olan Atari VCS, 1,19 MHz'lik MOS Technology 6570 işlemcisi ile kendi zamanı için epey güçlüydü. Breakout ve Space Invaders gibi oyunlar da cihazın popülerliğine katkıda bulundu.


Nintendo Entertainment System (NES), 1983


devrim yaratan oyun konsolları


Geçtiğimiz yıl içinde yenilenmiş bir versiyonu çıkan NES, oyun konsolları tarihinin en önemli üyeleri arasında yer alıyor. Devrim yaratan oyun konsolları dendiğinde NES'e ayrı bir yer açmak lazım. 80'li yılların başında ABD'de neredeyse yok olmaya yaklaşan oyun konsolları, Nintendo'nun Japonya'da piyasaya sürdüğü Famicom'u yenileyip piyasaya sürmesiyle yeniden canlandı. Super Mario Bros, Metroid ve Zelda gibi efsanevi yapımlara ev sahipliği yapan NES aynı zamanda joystick'ten gamepad'e geçişi de başlattı.


Amiga 500, 1987


devrim yaratan oyun konsolları


En başta bahsettiğimiz, derslere katkı sağlaması için alındığı iddia edilen fakat işin sonunda oyun oynamak için istenen bilgisayarların başında Amiga 500 geliyor. Amiga 500 için bir oyun konsolu demek çok doğru olmayabilir fakat bu eskiden bu cihaza sahip olan çoğu kişi de biliyor ki bu cihaz evlerde daha çok oyun için kullanılıyordu. 7,14 MHz'lik Motorola 68000 işlemcisi ve 512 KB RAM'iyle kendi döneminde bir canavar olan Amiga 500; Lemmings, Cannon Fodder ve Monkey Island gibi oyunlara ev sahipliği yaptı ve oyun endüstrisinin gelişmesine katkı sağladı.


Sega Mega Drive, 1988


devrim yaratan oyun konsolları


80'li yılların sonlarına doğru oyun konsolu piyasasının %80'i Nintendo'nun elindeydi. Bu duruma bir dur demek isteyen Sega, Motorola 68000 işlemcisinin gücüne sahip, zamanın oyun salonlarında popüler olan oyunları düzgün bir şekilde oynatabilen ve sadece meraklıların ilgisini çekecek bir cihaz değil de evdeki herkesin eğlenebileceği bir ürün gibi tanıtılan Mega Drive'ı piyasaya sürdü. Oyun sektörünün gidişatını tamamen değiştiren Mega Drive, PlayStation dönemine giden yolu da bir nevi açmış oldu.Sony PlayStation, 1994


devrim yaratan oyun konsolları


Kim ne derse desin bugün oyun konsolu denildiğinde akla ilk gelen ürün PlayStation'dır. Dördüncü sürümü piyasada olan cihazın orijinal modeli PlayStation, devrim yaratan oyun konsolları arasında çok önemli bir role sahip. Ken Kuturagi tarafından tasarlanan PlayStation, 3D grafikleri hızlı bir şekilde yansıtabilen ilk konsoldu. İlkinin ardından PS2 ve PS3 de çok büyük başarılar yakaladı ve "konsol oyunculuğu" kavramını ortaya çıkardı. Bugün PlayStation 4 de bu geleneği devam ettiriyor.


Xbox 360, 2005


devrim yaratan oyun konsolları


İlk Xbox da gayet başarılı bir cihaz olsa da Microsoft'un oyun konsolu alanındaki baş yapıtı Xbox 360'tır. Xbox 360'ı devrim yaratan oyun konsolları arasında göstermemizin nedeni sadece sahip olduğu donanımı, ergonomik gamepad'i ya da harika oyunları değil, hayatımıza multiplayer konsol oyunculuğunu çok başarılı bir şekilde sokması. Xbox Live servisi kolaylıkla online oyun oynanmasını sağlamasının yanında oyuncu puanları ve başarımlar gibi kavramları da hayatımıza sokarak, rekabetçi ve paylaşımcı oyun oynama fikrini yaygınlaştırdı.


Nintendo Wii, 2006


devrim yaratan oyun konsolları


2000'li yıllara gelindiğinde, konsol dünyasının bir zamanki dev ismi Nintendo, Sony ve Microsoft gibi rakiplerin çok gerisinde kalmıştı. Yüksek işlem gücü ve gelişmiş grafiklerin söz sahibi olduğu bir ortamda Nintendo hiç beklenmeyeni yaptı ve Wii'yi piyasaya sürdü. Wii donanım olarak rakiplerinin gerisindeydi ancak çok yaratıcı ve yenilikçi bir hareket kontrol sistemi vardı. Oyun oynamayı çok farklı bir hale getiren Nintendo Wii, 100 milyonun üzerine satarak çok büyük ve kimsenin beklemediği bir başarı yakaladı. Nintendo'nun bu yaratıcı fikri daha sonra Sony ve Microsoft tarafından da taklit edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS