Dikkat! Bilgisayarınızda bir çift göz var!

Dikkat! Bilgisayarınızda bir çift göz var!

Dikkat! Bilgisayarınızda bir çift göz var!

Alternatif Bilişim Derneği bir bildiri yayınlayarak TTNET ile anlaşarak Türkiye'de faaliyete geçen Phorm adlı şirketin Avrupa Parlamentosu 'nun Türkiye'yi de içeren kararıyla AB sınırlarında faaliyet yapmasının yasadışı olduğunu açıkladı. Phorm teknolojisi kullanıcıların internet hattında yapılan her şeyi izleme mantığıyla çalışıyor.

Dernekten yapılan açıklamada kişisel verilerin ve iletişimin gizliliğini ihlal ettiği, temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davrandığı gerekçesiyle, yurttaşların tepki gösterdiği, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye'yi de içeren bir kararıyla da AB sınırlarında faaliyetleri yasadışı hale gelen Phorm'un Türkiye'de faaliyetlerine başladığını duyurduğu belirtildi.

Alternatif Bilişim Derneği, Phorm'un Türkiye'nin fiili tekel durumundaki servis sağlayıcısı TTNET ile anlaştığını belirterek her iki şirketin GEZİNTİ adlı servisi başlattığını bildirdi.

Yapılan açıklamada bütün dünyada büyük tepkiler gören ve yasal yaptırımlarla faaliyetleri engellenen Phorm konusunda Türkiye'deki internet kullanıcılarını kişisel verilerinin gizliliğine sahip çıkmaya ve tepki göstermeye çağırdı.

Açıkalamada TTNET'in yeni hizmeti GEZİNTİ adlı servisin "gezinti.com" adresindeki sitesinde Phorm ile ilgili herhangi bir ifade olmadığı ancak hizmetin Phorm teknolojileri ile sunulduğunu tahmin etmenin zor olmadığı belirtildi.

Dernek yurttaşları gezinti.com ve Phorm konusunda tepki göstermeye, internete sahip çıkmaya çağırırken bir de imza kampanyası başlattı.

Açıklamada Phorm ve Phorm teknolojilerinin neden yasaklandığı ve kullanıcılara ne gibi zararlar vereceği de açıklandı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Phorm nedir, ne yapar?

Phorm kendi ifadesiyle kullanıcıların internet deneyimlerini daha fazla kişiselleştirmeyi amaçlıyor. Bu tam olarak şu demek: Sizi gezdiğiniz siteler, tıkladığınız reklamlar, izlediğiniz videolar, doldurduğunuz formlar vb. aracılığı ile profilliyor. Elde edilen profile göre ticari olan/olmayan içerikler sunuyor. Yani İnternette neler yaptığınızı/davranışlarınızı izleyip ona uygun reklamlar ve içerikler sunuyor.

Bunun ne zararı var?

Öncelikle izleniyorsunuz. Fakat bu izleme DPI  olarak bilinen teknolojilerle yapılıyor. Bu teknoloji sadece sizin bilgisayarınız ya da tarayıcınızla ilgilenmiyor. İnternet hattınızı izleyip, gelen giden tüm verilerinizi analiz ediyor. Bu durumun siz İnternette dolaşırken başınızda durup monitörünüzü izleyen bir çift gözden farkı yok.

İkinci büyük problem İnternet'in geleceğini tehdit etmesidir. İnternet gayri-merkezi, kendi dinamikleri ile gelişen, tarafsız küresel bir ağdır. Ağ teknolojileri "net tarafsızlığı" ilkesine göre çalışır. İnternetteki trafiğiniz, üzerinde gönderici/alıcı bilgileri bulunan paketler halinde akar. Paketler gönderir, paketler alırsınız. Ağ üzerindeki herhangi bir düğüm (paketinizi ulaşacağı hedefe doğru yönlendiren noktalar) sadece kaynak ve hedef adresleri okur, paketi ilgili yere teslim eder. Paketin içeriği, yani sizin erişmek veya iletmek istediğiniz bilgilerle ilgilenmez. Tüm paketlere eşit davranılır. Kimsenin paketi diğerlerinden değerli değildir. Tıpkı tarafsız çalışan bir postane gibi. DPI teknolojileri ve Phorm gibi DPI kullanarak profilleme/analiz yapan firmalar bu tarafsızlığı bozmakta, içeriklere göre paketleri tasnif etmekte, kişisel verilerimizi bilemediğimiz/kontrol edemediğimiz süreçlerden geçirmektedir. Bu da net tarafsızlığını bozmakta ve ağın yapısını 'ticari önceliklere' göre şekillendirme tehlikesiyle karşı karşıya getirmektedir.

Toplanan profillerin, elde edilen bilgilerin başka ne amaçla kullanıldığını bilememekte, denetleyememekteyiz. Bu hizmet ve altyapılar şeffaf, hesap verebilir değildir.

Kişisel verilerimizin ve iletişimimizin gizliliğini ihlal eden, İnternetin dağıtık, demokratik, tarafız yapısını bozan, merkezi, karanlık teknolojileri İnternet'te istemiyoruz. TTNET ve Phorm, Türkiye'deki faaliyetleri hakkında bilgi vermeli, yapılan bu işbirliğine derhal son vermelidir.

Kampanyaya http://enphormasyon.org/index.php#contact adresinden erişebilirsiniz."