Dexmo ile tanışın!

Dexmo ile tanışın!

Sanal gerçeklik konusundaki çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Bu haberimizde Dexmo isimli üründen bahsedeceğiz. İşte detaylar.

Sanal gerçeklik, temelde insan algılarını yanıltarak, zihni sanal bir dünyada olduğuna inandırmaya çalışıyor. Tüm sektörün özeti aslında bu. Bu noktada yapılan çalışmalar 30 yılı aşkın süredir devam ediyor. Özellikle temel duyularımızdan biri olan görme yetimizi kandırmak, uzun yıllardır yapılabiliyor. Peki ya devamı? İşte Dexmo bunu vaad ediyor.


Dokunma ve his konusunda çok sayıda çalışma olduğu biliniyor. Dexmo da bunlardan biri. Uzun süredir geliştirilme aşamasında olan ürün hakkında yayınlanan yeni video heyecan uyandırıcı cinsten.Dexmo, hafif malzemelerden üretilmiş bir çeşit özel eldiven. Ancak bu eldiven aparmak uçlarınıza ve elinizdeki eklemlere geri bildirim verebiliyor. Dexmo’nun bu becerisi, VR gözlüklerle birleştirildiğinde ortaya dikkat çekici bir çalışma çıkıyor.


Örneğin bir VR gözlüğü taktınız, Dexmo ise ellerinizde. İçerisine girdiğiniz sanal odada bir masa bulunuyor. Bu masaya sanal dünyada dokunduğunuzda, Dexmo eldiveni de içerisindeki özel motorlar sayesinde masaya geldiğinizde elinize tıpkı gerçek hayattaki gibi his oluşturacak bir geri bildirim sağlıyor.


Anlatması son derece güç olan bu yeni ürün halen daha geliştirilme aşamasında. Dolayısıyla piyasaya çıkacağı tarih veya fiyat gibi konular belirsiz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS