Drone kaydetme Türkiye’ye de gelecek!

Drone kaydetme Türkiye’ye de gelecek!

Geçtiğimiz aylarda FAA tarafından ABD’deki drone türü cihazların kayıt altına alınacağı duyurulmuş, gerekli düzenlemeler yapılmıştı. Drone kayıt işleminde ilk ayın geride kalmasıyla rakamlar ortaya çıktı.

ABD’de başlayan uygulamadan sonra drone kaydetme işleminin önümüzdeki dönemde ülkemizde de başlayacağı yerel basında gündeme gelmişti. Türkiye’deki düzenlemelerin ne olacağı henüz bilinmiyor ancak FAA tarafından açıklanan yaptırımlar kullanıcıların gözünü korkutmuş olacak ki binlerce insan dronelarını kaydetti.


ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA), 21 Aralık 2015 tarihinde başlayan drone kaydetme işlemlerinde toplamda 300.000 kullanıcının kaydedildiğini açıkladı. FAA yöneticisi Michael Huerta sayıdan oldukça memnun olduklarını açıkladı. 21 Aralık tarihinden önce satın alınan cihazlar için son tarih 19 Şubat. 19 Şubat’tan sonra kayıtsız dronelara ceza kesilecek.


Dikkat! Cep telefonunu çökerten link sosyal medyada yayılıyor


Her bir drone türü cihazın kaydı için FAA’e 5 dolar ödenmesi gerekiyor. Ancak ilk 30 gün içerisinde kaydedenler ilk ay olması sebebiyle bu ücreti ödemedi. 250 gram  üzerinde ağırlığa sahip her bir drone kayıt işlemine tabi tutuluyor. Drone sahibi olmak için ise aranan yaş 13. 25 kilogramı aşan cihazlar ise bu kayıt türünden faydalanamıyor farklı bir hava aracı olarak görülüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS